Borsa Haberleri

Cadence, Jet Tasarımı Yazılımı İçin Süper Bilgisayarlar Satacak

February 1, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Cadence, Jet Tasarımı Yazılımı İçin Süper Bilgisayarlar Satacak

Cadence Design Systems (CDNS), yazılım tasarımı sektöründe Ansys (ANSS) ile rekabetinin kızıştığı bir dönemde, jetler ve diğer donanımlar üzerinde havanın nasıl aktığını simüle etmek için kullanılabilecek yeni bir yapay zekâlı süper bilgisayar sistemi tasarladığını açıkladı.

Cadence, transistör adı verilen on milyarlarca küçük elektrik anahtarının hassas bir şekilde yerleştirilmesinin bir çipin hızını ve rekabet gücünü artırıp azaltabildiği bilgisayar çiplerinin tasarlanmasına yardımcı olan yazılımlarıyla tanınıyor.

Ancak Kaliforniya merkezli şirket, çip tasarım yazılımını, bu çiplerin bir parçası haline geldiği daha büyük mekanik sistemleri tasarlamak ve test etmek için kullanılan uygulamalarla birlikte örmek için ana rakibi Synopsys (SNPS) ile rekabet ediyor.

Cadences, hava akışını ve diğer akışkan dinamiklerini test edebilen fizik simülasyon yazılımı üretiyor ve Synopsys’in geçen ay 35 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın almak için harekete geçtiği Ansys’e karşı da rekabet ediyor.

Cadence’in tanıttığı ve Millennium M1 adını verdiği sistem, mühendislerin daha fazla test yapabilmesi için testleri hızlandırmaya yardımcı olacak. Ayrıca, zaman sıkıntısı çeken mühendislerin gözden kaçırmış olabileceği iyileştirmeleri önermek için bu testler tarafından üretilen büyük miktarda veriyi taramak için yapay zekâ kullanacak.

Cadence, Jet Tasarımı Yazılımı İçin Süper Bilgisayarlar Satacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters