Borsa Haberleri

Cadence, BETA CAE Systems’ı 1,24 Milyar Dolara Satın Alacak

Mart 6, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Cadence, BETA CAE Systems’ı 1,24 Milyar Dolara Satın Alacak

ABD’li yazılım şirketi Cadence Design Systems (CDNS), otomobil ve jet motoru tasarımlarını analiz etmek için yazılımlar üreten İngiliz BETA CAE Systems International’ı 1,24 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın alacağını açıkladı.

Cadence, yaklaşık 744 milyon doları nakit ve geri kalanı hisse ile fonlanacak anlaşma için borç alacağını ancak bunu operasyonlardan elde edilen nakitle ödeyeceğini söyledi.

BETA CAE anlaşmasının yılın ikinci çeyreğinde tamamlanmasının bekleyen şirket, BETA CAE’nin Cadence’in 2024 gelirlerine yaklaşık 40 milyon dolar katkıda bulunmasını beklediğini söyledi.

Bilgisayar çiplerinin tasarımında kullanılan yazılımların en büyük üreticilerinden biri olan Cadence, çip üreticilerinin karmaşık devreler oluşturmak için milyarlarca transistörü nereye yerleştireceklerine karar vermelerine yardımcı oluyor. 

Ancak son altı yıldır şirket, devre kartlarından uçaklara kadar daha büyük fiziksel sistemler için tasarım yazılımına doğru ilerliyor. Geçtiğimiz ay şirket, diğer kullanım alanlarının yanı sıra jet motorlarının etrafında havanın nasıl aktığını simüle etmeye yardımcı olmak üzere tasarlanmış bir süper bilgisayar tanıttı.

BETA CAE anlaşması da bu eğilimi yansıtıyor. Şirketin yazılımı, Honda Motor (HMC), General Motors (GM) ve Lockheed Martin (LMT) gibi müşterileri ile otomotiv ve havacılık endüstrilerindeki tasarımları analiz etmek için yaygın olarak kullanılıyor.

Cadence anlaşması, şirketin en büyük rakibi Synopsys’in (SNPS) bir başka fiziksel analiz yazılımı üreticisi Ansys’i (ANSS) 35 milyar dolara satın alacağı açıklamasının ardından geldi.

Baird Equity Research kıdemli analisti Joe Vruwink, “Bu anlaşma, aynı zamanda gelecekte bir noktada Synopsys-Ansys kombinasyonuyla eşleşebilecek bir portföyü geliştiriyor.” yorumunu yapıyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti