Borsa Haberleri

BYD’nin İlk Yarı Kârı, Rekor Satışlarıyla 204,7% Yükseldi

Ağustos 29, 2023 • 1 dakika okuma süresi
BYD’nin İlk Yarı Kârı, Rekor Satışlarıyla 204,7% Yükseldi

Çinli elektrikli araç devi BYD (BYDDY) yılın ilk yarısında teslimatlarında rekor tazelemesi ve Çin’in en çok satan otomobil markası olarak tacını korumasıyla kârının 204,7% arttığını açıkladı.

BYD tarafından dün borsaya yapılan açıklamada, şirketin ocak-haziran döneminde bir önceki yıl 493 milyon dolar seviyesindeki net kârının, bu yıl 204,7% artışla 1,5 milyar dolara ulaştığı ve gelirinin 72,7% artışla 35 milyar dolara yükseldiği belirtildi. 

Bu dönemde şirketin otomobil sektöründeki satışları ve brüt kârı sırasıyla yaklaşık 21 milyar dolar ve 3 milyar dolar oldu. Satışlarda yıllık 66%’lık, brüt kârda da 75%’lik bir artış görüldü. 

BYD, yılın ilk yarısında bir önceki yıla göre sırasıyla yaklaşık 95% ve 92% artışla 1,2 milyon binek araç ve yaklaşık 642 bin batarya-elektrikli araç teslim etti. 

Citi analisti Jeff Chung, rakamların Wall Street beklentilerine paralel olduğunu düşünüyor ve şirketin “AL” notunu koruyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barron’s, Reuters