Borsa Haberleri

BYD’den Tesla ve Jeep’e Rakip Yeni Araçlar

April 17, 2024 • 2 dakika okuma süresi
BYD’den Tesla ve Jeep’e Rakip Yeni Araçlar

Çinli elektrikli araç şirketi BYD (BYDDY), kitlesel pazardaki geleneksel otomobil üreticileri başta olmak üzere, premium uçtaki Tesla (TSLA) ve off-road segmentindeki Jeep ile rekabet eden araçları içerecek şekilde ürün yelpazesini hızla genişletiyor.

BYD dün Fang Cheng Bao markası için üç yeni otomobil tanıttı: bir off-road “Leopard 8” SUV, şehir içi sürüşe yönelik bir “Super 3” SUV ve bir “Super 9” spor otomobil.

Şirket fiyatları açıklamadı ancak daha fazla detayın önümüzdeki hafta Pekin’deki otomobil fuarında açıklanacağını söyledi. Yeni otomobillerin ne ölçüde tamamen elektrikli olacağı henüz belli değil.

BYD, özellikle arazi araçları ve spor otomobillerde “tüketicilerin kişiselleştirilmiş ihtiyaçlarına” odaklanarak geçen yaz Fang Cheng Bao markasını piyasaya sürdü. Markanın ilk aracı olan Leopard 5 adlı hibrit motorlu off-road SUV, kasım ayında yaklaşık 40 bin 845 dolar başlangıç fiyatıyla piyasaya sürüldü. Şirketin dün yaptığı açıklamaya göre o tarihten bu yana yaklaşık 20 bin adet Leopard 5 teslim edildi.

BYD’nin otomobillerinin çoğu kitlesel pazar segmentinde yer alıyor ve Çin’de en çok satan yeni enerji araçları arasında yer alıyor. Bu kategoride sadece bataryalı ve hibrid araçlar yer alıyor.

Elektrikli araç şirketinin söz konusu araç lansmanları Çin’in yeni enerjili araç pazarındaki şiddetli rekabetin ortasında geldi. Bu rekabete bir örnek vermek gerekirse, Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi (XIACY) geçtiğimiz ay doğrudan Tesla’nın Model 3’ünü hedef alan ilk elektrikli otomobilini piyasaya sürdü.

BYD’den Tesla ve Jeep’e Rakip Yeni Araçlar

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC