Borsa Haberleri

BYD’den Ferrari’ye Rakip Süper Araba

Şubat 26, 2024 • 2 dakika okuma süresi
BYD’den Ferrari’ye Rakip Süper Araba

Çinli elektrikli araç devi BYD (BYDDY) Ferrari ve Lamborghini gibi rakiplerinin sunduğu gaz tüketen araçlarla yarışacak ve 233 bin 450 dolar değerindeki yüksek performanslı elektrikli süper otomobili ile en pahalı aracını tanıttı.

Şirket, Şangay’dan canlı yayınlanan bir etkinlikte Yangwang U9 ismi verilen aracın başlangıçta yalnızca Çin pazarı için olacağını söyledi. BYD, aracın saatte 100 kilometre hıza 2,36 saniyede ulaşabildiğini ve 309,19 km/saat azami hıza çıkabildiğini söyledi.

BYD, 2023’ün son çeyreğinde Tesla’yı (TSLA) geride bırakarak dünyanın en büyük elektrikli araç satıcısı oldu. Daha çok uygun fiyatlı elektrikli araçlar üretmesiyle tanınan şirket, lüks modellerini Yangwang ve Fang Cheng Bao markaları altında pazarlıyor.

Çin’de Ay Yeni Yılı sonrası fiyat savaşları yaşanırken, BYD daha iyi marjlar sağlayan üst düzey ürünlere yönelik pazarın hâlâ cazip fırsatlar sunduğunu kaldığını düşünüyor.

Yangwang markası altındaki diğer lüks elektrikli araçlar, yaklaşık 1 milyon yuan’a (139 milyon dolar) mal olacak lüks bir sedan da dahil olmak üzere bu yılın sonlarında Çin’de piyasaya sürülecek.

Yangwang, kasım ayı sonlarında araçlarını teslim etmeye başladı. Şirket, ocak ayı sonu itibariyle 3.653 adet teslimat gerçekleştirdi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti