Borsa Haberleri

BYD, Vietnam Planlarını Erteleyecek

Mart 28, 2024 • 2 dakika okuma süresi
BYD, Vietnam Planlarını Erteleyecek

Vietnam hükümeti geçtiğimiz yıl, BYD’nin kuzey Vietnam eyaleti Phu Tho’da elektrikli otomobil üretimi ve montajı için bir fabrika kurmaya karar verdiğini açıklamıştı.

Çinli elektrikli araç üreticisi BYD (BYDDY)’nin yeni fabrikasını kurmaya planladığı endüstri bölgesinin yöneticisi, BYD’nin yeni elektrikli araç fabrika planı konusunda “acele etmeyeceğini” açıkladı. 

BYD’nin yeni fabrikayı inşa edeceği endüstri bölgesini yöneten şirket olan Gelex Group’un Başkan Yardımcısı Luong Thanh Tung, “Elektrikli araç pazarındaki yavaşlama nedeniyle BYD, inşaata başlama sürecini yavaşlattı.” dedi. Ayrıca Tung, iki tarafın da projeye başlamak için uygun bir zaman aradığını söyledi.

BYD, ayrıca Tayland ve Endonezya’da da bir elektrikli araç fabrikası kurmayı planlıyor. Geçtiğimiz yıl, şarj edilebilir hibritler de dahil olmak üzere dünya çapında 3 milyondan fazla elektrikli araç sattı.

Ancak şirketin geçtiğimiz günlerde açıkladığı bilançosu, Wall Street’i hafif hayal kırıklığına uğrattı. Çinli elektrikli araç devinin, geçen yılın son çeyreğinde 18,6% artırdığı net kârı, 2022’den bu yana en yavaş yükselişe işaret etti. 

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti