Borsa Haberleri

BYD, Sızdırma Endişeleriyle Bataryalarını Değiştirecek

January 18, 2024 • 2 dakika okuma süresi
BYD, Sızdırma Endişeleriyle Bataryalarını Değiştirecek

Çin’in elektrikli araç devi BYD (BYDDY), en çok satan hibrit modellerinde kullanılan kese tipi pillerin üretimini, dayanıklılık endişelerini ve pillerin sızıntı riskini giderme amacıyla sonlandırmayı planlıyor.

Reuters’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre BYD, geçtiğimiz ay Çin’deki iki fabrikasında kese tipi bataryaların üretimini sonlandırarak bunun yerine prizmatik bataryalar üretmeye başladı. 

Geçen yıl küresel satışlarının neredeyse yarısını oluşturan ve kese tipi batarya kullanılan hibrit araçlarındaki üretimi sekteye uğratmamak için hâlâ bir fabrikasında bu bataryaları üretmeye devam eden şirket, 2025 gibi erken bir tarihte bu bataryaları tamamen dolaşımdan kaldırmayı hedefliyor. 

Batarya sıkıntıları, hibrit araçlarının neredeyse tamamının satıldığı Çin’de BYD’nin karşılaştığı sorunların altını çiziyor. Şirket, son yıllardaki atılımlarıyla Tesla’nın (TSLA) en büyük rakibi konumunda.

BYD, şimdiye kadar Çinli regülatörlere batarya sızıntısıyla ilgili bir raporlama yapmadı ancak BYD ve bazı sektör uzmanları, hücrelerin alüminyum lamine filmlerden yapılmış ince bir metal torbaya sarıldığı kese tipi pillerin elektrolit sızıntısı olasılığının daha yüksek olduğuna inanıyor. 

BYD, Sızdırma Endişeleriyle Bataryalarını Değiştirecek

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters