Borsa Haberleri

BYD Genişliyor: Meksika’da Fabrika Açacak

February 14, 2024 • 2 dakika okuma süresi
BYD Genişliyor: Meksika’da Fabrika Açacak

Çinli elektrikli araç devi BYD (BYDDY) Meksika’da yeni bir elektrikli araç fabrikası inşa etmenin yanı sıra ABD’ye de bir ihracat merkezi kurmayı hedefliyor.

Daha ucuz modelleri ve daha çeşitli ürün yelpazesiyle tanınan BYD, kısa bir süre önce en büyük rakibi Tesla’yı (TSLA) geride bırakarak satışlara göre dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi tahtına oturdu.

Nikkei’nin şirketin Meksika yöneticisine dayandırdığı haberine göre, BYD Meksika fabrikası için bir fizibilite çalışması başlattı ve şu anda fabrikanın yeri de dahil olmak üzere şartlar üzerinde yetkililerle görüşüyor.

Satışları Çin odaklı olan BYD, aynı zamanda küresel olarak genişlemeyi hedefliyor ve Çin ihracatını artırmanın yanı sıra denizaşırı ülkelerde yeni tesisler inşa ediyor.

Meksika’nın, sektörün önde gelen küresel oyuncularının birçoğunu barındıran dev otomotiv sektörü, ABD endüstrisi ile sıkı bir entegrasyon içinde.

Aralarında Elon Musk’ın Tesla’sının da bulunduğu ABD’nin önde gelen otomobil üreticileri, geçtiğimiz aylarda Çin otomobillerinin kendi operasyonlarına gölge düşürebileceği konusunda uyarılarda bulunmuştu.Hatta Tesla CEO’su geçtiğimiz ay, Çinli otomobil üreticilerinin ticari engeller olmaksızın küresel rakiplerini “yerle bir edeceğini” öngörmüştü.

Alliance for American Manufacturing adlı grubun yakında yayınlayacağı bir rapora göre, “Çin hükümetinin gücü ve finansmanıyla desteklendiği için bu kadar ucuz olan ucuz Çin otomobillerinin ABD pazarına girmesi, ABD otomobil sektörü için yok olma düzeyinde bir olaya yol açabilir.”

BYD Genişliyor: Meksika’da Fabrika Açacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters