Borsa Haberleri

BYD, Elektrikli Kamyonetini Piyasaya Sürmeye Hazırlanıyor

April 4, 2024 • 2 dakika okuma süresi
BYD, Elektrikli Kamyonetini Piyasaya Sürmeye Hazırlanıyor

Çinli elektrikli araç devi BYD (BYDDY), Ford’dan Tesla’ya küresel otomobil şirketleriyle rekabeti artıracak bir hamle ile ilk elektrikli kamyonetini bu yıl piyasaya sürmeyi planladığını açıkladı. 

BYD tarafından yapılan basın açıklamasında, orta-büyük ölçekli kamyonetin küresel pazar için geliştirildiği belirtildi. Söz konusu kamyonet, Ford (F) Ranger ve F-150 Lightning, Toyota (TM) Hilux ve Tesla (TSLA) Cybertruck gibi modellerle rekabet edecek.

Kamyonet, şirketin 9,6 bin dolarlık Seagull ile başlayan aracından, 232 bin dolarlık U9 süper otomobile kadar uzanan çeşitli araç serisine eklenecek.

BYD, kamyonetler için en popüler pazar olan ABD’de satış yapmıyor ancak Tayland da dahil olmak üzere bu tür araçlar için diğer popüler pazarlarda bir varlığı var.

Şirket, geçen yıl kıyasıya fiyatlandırma ve agresif küresel genişlemenin yardımıyla dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi olmuştu ancak ilk çeyrekte bu unvanını kaybetti.

Tabii BYD, azalan talep yoluyla elektrikli araç oyuncularının karşılaştığı daha kapsamlı zorluklardan muaf değil. Çinli şirket, yılın ilk çeyreğinde 300 bin 114 elektrikli araç satarak 2023’ün Aralık çeyreğine kıyasla 43%%’lük bir düşüş kaydetti.

Bu arada en yakın rakibi Tesla da ilk çeyrekte müşterilere 386 bin 810 araç teslim ederek dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi unvanını BYD’den geri aldı.

BYD, Elektrikli Kamyonetini Piyasaya Sürmeye Hazırlanıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC