Borsa Haberleri

BYD, 4Ç2023’te Rekor Teslimat Gerçekleştirdi

January 2, 2024 • 2 dakika okuma süresi
BYD, 4Ç2023’te Rekor Teslimat Gerçekleştirdi

Çinli elektrikli araç devi BYD (BYDDY) 2023’ün dördüncü çeyreğinde toplam 526 bin 409 elektrikli araç satarak yeni bir rekora imza attı. Şimdi gözler Tesla’ya (TSLA) çevrildi çünkü şirketin elektrikli araç pazarındaki tahtını koruması için güçlü rakamlar açıklaması gerekiyor. 

Çin’in en popüler araç üreticisi BYD, agresif yıl sonu indirimlerinden destek alarak aralık ayında 190 bin 754’ü tamamen elektrikli araçlar olmak üzere, 340 bin 178 elektrikli ve hibrit araç sattığını açıkladı. Böylece şirketin 2023’teki toplam araç satışı 3,01 milyon adede ulaştı. 

BYD, üç aylık dönem bazında ilk kez Tesla’yı geçerek dünyanın en büyük tamamen elektrikli elektrikli araç satıcısı olmak için yeterli sayıda araç satıp satmadığını birkaç gün içinde öğrenecek. Bloomberg tarafından derlenen tahminlere göre, Elon Musk’ın Tesla’sını takip eden analistler, şirketin yaklaşık 483 bin 200 adetlik bir satış açıklamasını bekliyor.

Yenilenen Model 3 sedan ve kasım ayı sonunda teslimatlarına başlanan paslanmaz çelik kaplı Cybertruck, Tesla’nın tüm yıl boyunca 1,8 milyon araç satma hedefine ulaşmasını sağlayabilir. 

Öte yandan BYD’nin 2023 yıldaki hacmi, neredeyse önceki beş yıldaki elektrikli ve hibrit satışlarının toplamı kadar oldu. Shenzhen merkezli şirket, 3 milyon araç satma hedefi koymuş olmasına rağmen 2023 yılında hızlı bir büyüme kaydetti ve bu da şirketi ilk kez küresel otomobil satışları sıralamasında ilk 10’a soktu.

BYD hisseleri 2023 yılında neredeyse 24% değer kaybetti ve rekabetçi baskılar, fiyat kesintileri ve satış hedeflerini tutturamayacağı endişeleri şirketin değerlemesini düşürdüğü için kasım ortasından bu yana hisselerdeki düşüş hızlandı.

BYD, 4Ç2023’te Rekor Teslimat Gerçekleştirdi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg