Borsa Yorumları

Büyüme Hisselerine Dönüş, Teknoloji Sektörünün Toparlanmasını Sağlayabilir!

October 11, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Büyüme Hisselerine Dönüş, Teknoloji Sektörünün Toparlanmasını Sağlayabilir!

Teknoloji hisselerinde, yatırımcıların düşüş eğilimindeki piyasa ortamında büyüme sektörlerinden uzaklaşmasıyla bu yılın önemli bir bölümünde olumsuz bir hava hakimdi. Ancak bazı Wall Street bankaları, bir kez daha teknoloji hisselerine yönelmenin iyi bir fikir olduğunu öne sürüyor. 

7 Ekim tarihli bir notta Citi, büyüme hisselerine olan ilginin artacağını düşündüğü için teknolojide uzun süredir devam eden “DÜŞÜK AĞIRLIK” derecelendirmesini ”YÜKSEK PERFORMANS” olarak değiştirdi. 

Benzer şekilde Morgan Stanley de Avrupa Birliği teknoloji hisselerindeki notunu iki kat artıracağını söyledi. Ayrıca yatırım bankası konuya ilişkin “FED’in faiz oranlarını düşürmeye başlaması ve yatırımcıların büyüme hisselerine geri dönmesiyle AB teknoloji derecelendirmesini iki kat yükselterek “YÜKSEK PERFORMANS” seviyesine çıkarıyoruz.” dedi. 

JPMorgan ise 3 Ekim tarihli bir notta konuyla ilgili şunları söyledi: “Değer hisselerinin ağustos ve eylül aylarında yükselişe geçmesiyle büyüme hisselerinin özellikle teknoloji sektörünün yeniden toparlanabileceğini düşünüyoruz. Bu biraz da getirilerin mevcut seviyesinden daha fazla yükselmemesine bağlı.

Bu arada, değer ve büyüme hisseleri bazı yönleriyle birbirinden ayrılır. 

  • Değer hisseleri, piyasa değerinin altında işlem gördüğü düşünülen hisselerdir. 
  • Büyüme hisseleri ise yatırımcıların piyasa koşullarına kıyasla daha iyi performans göstermesini beklediği isimlerdir. Teknoloji devleri gibi bu türden hisseler, faiz oranlarına karşı aşırı duyarlıdır. Yani faiz oranları yükseldiğinde kazançları düşer. 

Önümüzdeki Dönemde Yüksek Performans Göstermesi Beklenen Büyüme Sektörleri!

Citi, özellikle yazılım hizmetleri ve teknoloji donanımı sektörlerindeki derecelendirmesini yükselttiğini söyledi. Ayrıca yazılım firmalarının hisse başına kazanç, satış ve nakit akışı rakamlarının esnek olduğunu belirtti. 

Sözleşmeli elektronik üreticisi Jabil (JBL), bankanın donanım alanında dikkat çektiği isim. Citi, Jabil hisselerine mevcut değerinden 33% yukarı yönlü hareketi temsilen 80 dolarlık fiyat hedefi verdi. 

Bankanın yazılım alanında işaret ettiği isim de arama ve veri analitiği için açık kaynaklı yazılımları ticarileştiren Elastic (ESTC) oldu. Citi’nin şirket için 115%’lik artış potansiyelini gösteren 155 dolarlık hisse başına fiyat hedefi var. 

JPMorgan, Yarı İletken ve Ödeme Hizmetleri Sektörlerine Dikkat Çekti!

Şu an teknoloji sektöründe “NÖTR” derecelendirmeye sahip olan JPMorgan, sektörün yıl sonuna kadar taktiksel olarak daha iyi ticaret yapabileceğini söyledi. 

Ayrıca banka, ödeme hizmetleri ve yarı iletkenler konusunda iyimser olduğunu belirtti. 

JPMorgan’ın dikkat çektiği AB büyüme hisse senetleri arasında ise şunlar yer alıyor: Çip firması ASML (ASML), Hollandalı ödeme firması Adyen ve finansal yazılım sağlayıcısı Temenos. 

Büyüme Hisselerine Dönüş, Teknoloji Sektörünün Toparlanmasını Sağlayabilir!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı