Borsa Yorumları

Büyük Teknolojiyi Unutun, Sıra “Eski Ekonomi” Hisselerinde 

April 9, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Büyük Teknolojiyi Unutun, Sıra “Eski Ekonomi” Hisselerinde 

Bir piyasa stratejistine göre borsa, “liderlik rotasyonu” belirtileri göstermeye başlıyor; yani, özellikle “eski ekonomi” hisseleri olmak üzere daha önce göz ardı edilen bazı sektörler umut verici yatırım fırsatları barındırıyor.

Blue Chip Daily Trend Report kurucusu ve baş teknik stratejisti Larry Tentarelli, geçen haftaki geri çekilmeye rağmen piyasanın genel eğiliminin hâlâ yükseliş yönünde olduğuna inanıyor. Ancak piyasa liderliğinin teknolojiden daha ucuz değerlemelerle işlem gören sektörlere kaydığını düşünüyor. 

Stratejist, güçlü bir Amerikan ekonomisi verilerinden faydalanması gerektiğini söylediği sanayi ve enerji sektörlerinin bu dönem için özellikle altını çiziyor:

Bence bir yükseliş rotasyonu olacak ve bazı Muhteşem Yedili hisseleri geçen yıl olduğu gibi daha iyi performans göstermeyecek. Bu arada, daha ucuz sektörlerden bazıları daha iyi performans gösterebilir.

Tenrarelli, hâlâ yapay zeka hisselerini elinde tuttuğunu ancak bu alanda pozisyonunu azalttığını belirtti.

⚓️ Stratejist, sanayi sektörü genelinde General Electric’i (GE) öne çıkardı. Bu haftanın başlarında General Electric, havacılık ve enerji segmentlerini ayrı şirketlere ayırdı.

Tentarelli’ye göre inşaat ekipmanı üreticisi Caterpillar (CAT) da bir diğer güçlü endüstriyel isim. Hisse, bu yıl S&P 500’den daha iyi performans göstererek bugüne kadar yaklaşık 29% değer kazandı. Grup olarak sanayi hisseleri ise bu yıl 10,3% yükseldi.

💡 Sarsıntılı bir 2023’ün ardından enerji sektörü de 2024’te S&P 500’ün en iyi performans gösterenlerinden biri olarak kendini kanıtladı. Sektör, bu yıl şimdiye kadar 17,4% değer kazanarak S&P 500’de iletişim hizmetleri hisselerinin ardından en iyi ikinci performansa sahip olan sektör oldu.

Tentarelli, enerji hisseleri arasında rafinerileri tercih ediyor. Bu hisselerden biri olarak Phillips 66 (PSX), bu yıl 29% artış gösteren ve şu anda 12 kat ileriye dönük kazançla işlem gören seçimlerinden biriydi. Tentarelli’nin beğendiği bir diğer petrol rafinerisi Valero (VLRO) ise 2024’te şimdiye kadar 41,5% ralli yaptı ve geçen hafta cuma günü son 52 haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

Tentarelli, “Bu iki sektörle ilgili güzel şeylerden biri de değerlemelerin çok makul olması.” diye ekliyor.

Öte yandan stratejist, bankacılığın ucuza işlem gören ve önemli isimler barındıran bir başka grup olduğunu söyledi. Tentarelli’nin favori tercihleri JPMorgan (JPM) ve Toronto Dominion (TD), sırasıyla ileriye dönük kazançların 12 katı ve sekiz katına işlem görüyor.

Tentarelli, “Geçen yıl yatırımcılar gerçekten Muhteşem Yedili’de toplandı ve piyasa resesyondan korktu. Bence yatırımcılar şimdi bu diğer sektörlerde çok düşük değerlemelerde çok fazla fırsat olduğunu görüyorlar.” diyor.

Büyük Teknolojiyi Unutun, Sıra “Eski Ekonomi” Hisselerinde 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC