Borsa Yorumları

Büyük Teknoloji, Büyük Petrol Olma Yolunda – Bernstein

May 15, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Büyük Teknoloji, Büyük Petrol Olma Yolunda – Bernstein

Bernstein analistleri Google (GOOGL), Amazon (AMZN), Microsoft (MSFT), Meta (META) ve Apple’ın (AAPL) yatırım harcamalarının toplamının, bu yıl 200 milyar dolar ya da daha fazlasına ulaşmasının beklendiğini belirterek “Büyük Teknoloji yeni Büyük Petrol oldu.” dedi.

Analistler ayrıca, önümüzdeki beş yıl içinde Büyük Teknoloji’nin 1 trilyon dolarlık yatırım harcaması yapma yolunda ilerlediğini ve bu artan yatırım dolarlarının çoğunun yapay zekâ AI girişimlerine akacağını hesaplıyor. 

Teknolojideki bu yoğun harcama eğrisi, 2013 yılında 166 milyar dolar harcama yapan Büyük Petrol’ü, yani Exxon (XOM), Chevron (CVX), Total (TTE), Shell (SHEL) ve BP’yi (BP) anımsatıyor.

Bernstein, “Meta, Google, Amazon ve Microsoft’un 2023‘te teknik altyapı yatırım harcamaları için yaklaşık 100 milyar dolar harcadığını tahmin ediyoruz ve 2024’te bu rakamın bir önceki yıla göre 52% artarak 156 milyar dolara ulaşmasını bekliyoruz. Harcamalardaki artışın büyük bir kısmı, temel süreçlerin iyileştirilmesine odaklanan yapay zekâya özgü harcamalardan kaynaklanıyor.” diyor.

Buna ek olarak Bernstein, Büyük Teknoloji’nin yapay zekâ sektörünün ana kazananı olabileceğine inanıyor ancak analistler, bunun maliyetinin ne olacağını sorgulamaya devam ediyor.

Büyük Teknoloji, Büyük Petrol Olma Yolunda - Bernstein

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing