Bültenler

Büyük İnternet Şirketleri ve 2021 Teknoloji Trendleri

September 14, 2021 • 7 dakika okuma süresi
Büyük İnternet Şirketleri ve 2021 Teknoloji Trendleri

Amazon, Facebook ve Diğer Büyük İnternet Şirketleri 2021 ve Sonrası için Öngörülen Teknoloji Trendlerinden Nasıl Yararlanacak? 🌐

Yüksek sermayeli ABD internet endüstrisi, Mart 2020’deki dip seviyelerden sıyrılarak güçlü kazançlar elde etti. Goldman Sachs analisti Eric Sheridan’a göre, yatırımcıların büyüme, serbest nakit akışı dinamikleri ve sermaye dağılımı gibi faktörlerden yararlanma fırsatları hâlâ var.

Analist Eric Sheridan, ABD internet sektöründe 2021 ve sonrasında hisse senetlerinin bazılarında büyümeyi hızlandırabilecek ilk 10 temayı belirledi.

1. Ticaret ve Reklamcılık Arasında Bulanıklaşan Çizgi: Analistin yaptığı açıklamaya göre; Amazon.com (AMZN)’un talep yaratma ve video reklam stratejileri, “sosyal alışverişin” yükselişi, ana geliri reklam geliri ile tamamlayan pazar yeri modelleri ve satıcı pazar yeri modellerinin yükselişi gibi fenomenlerin tamamı geçtiğimiz 2 yıl içerisinde geleneksel dijital reklamcılık ve e-ticaret iş modelleri arasındaki çizginin bulanıklaşmasına yol açmıştır.

Yarar Sağlayacaklar: Amazon, Facebook (FB) -hem aynı adı taşıyan platformu hem de Instagram-, Pinterest (PINS), Alphabet (GOOGL, GOOG) ve Snap (SNAP).

2. Yaratıcı Ekonominin Yükselişi: Analist, sosyal medya haber akışının yükselişinden ziyade, içerik yaratma araçlarının yükselişi, gelir sağlama yöntemlerindeki çeşitlenme ve “influencer” kavramının da etkisiyle yeni bir endüstri dinamiği oluştuğunun altını çizdi.

Bu değişimi benimseyen platformların harcadıkları zamanın karşılıklarını aldığını, ancak bu gelir trafiğinin bir kısmının içerik oluşturucularıyla paylaşılma zorunluluğunu da ayrıca belirtti.

Analist, Youtube’un küresel ölçeğinin ve gelir kazanma süreçlerindeki ayrımın da etkisiyle hâlâ popülerliğini koruduğunu söyledi. Fakat, TikTok ve Cameo gibi daha yeni platformların yükselişinin, Google’ın YouTube özelinde harcadığı zamana karşılık elde edeceği geri dönüşleri negatif yönde etkileyeceğini de sözlerine ekledi.

Yarar Sağlayacaklar: Facebook, Alphabet (Google), Pinterest ve SnapChat

3. Dijital Yayın Platformlarının Küresel Ölçeğe Ulaşması: Sheridan, video ve ses dahil olmak üzere dijital yayın platformlarının abone sayısındaki artışların büyük olasılıkla hızla devam edeceğini söyledi.

Yarar Sağlayacaklar:Netflix (NFLX), Spotify Technology SA (SPOT) ve Amazon.

4. Yerel Ticaret Aktivitelerinin Online’a Kayması: Analist; yemek dağıtımı, mağazadan sevkiyat, çevrimiçi satın alma ve mağazadan teslim alma gibi yerel e-ticaret faaliyetlerinde gözle görülür bir artış olduğunu ve bunların hepsinin daha normatif tüketici davranışları haline geldiğini söyledi.

Yarar Sağlayacaklar: Amazon, Uber Technologies (UBER), DoorDash (DASH) ve Lyft (LYFT).

5. Abonelikler, Tüketici ve Platform Faydasında Ayırt Edici Nokta Haline Geliyor: Sheridan; abonelik başına siparişlerde gözlemlenen azalmalara rağmen, çoğu şirketin kullanıcıları daha fazla elinde tutma, daha yüksek etkileşim sağlama, kullanım sıklığını artırma ve tüketiciye daha fazla değer sunma gibi faaliyetler beraberinde gelen fiyat artırma potansiyeli ile yaşam boyu müşteri değerini artırmayı hedeflediklerini ifade etti.

Yarar Sağlayacaklar: Amazon, Spotify ve Netflix

intcomp.png

6. Bulut Bilişim için Büyüme ve Rekabet Ortamı: Dijital harcamalarda büyük ölçüde artış ve bilgi teknolojileri bütçelerinde bulutun benimsenmesine yönelik kaymalar olması gibi sebeplerle bulut bilişim hizmetlerinin kurumsal müşteriler tarafından daha fazla benimsenmesi sektörün kritik şekilde büyümesini sağladı.

Sheridan, “Genel bulut sağlayıcıları için gelir birikiminin son 12 ayda sürpriz bir şekilde artmasıyla, sektör için gelir artışının önümüzdeki çeyreklerde de sağlıklı seviyeleri sürdürebileceğini görüyoruz.” dedi.

Yarar Sağlayacaklar: Amazon, Alphabet (Google)7. Artırılmış Gerçeklik Yeni Bilgi İşlem Dalgası Oluyor: Sheridan; oyun, avatarlar, spor etkinliklerine/konserlere katılma, egzersiz gibi gelişen dijital medya tüketim uygulamalarına yönelik temel tüketici/kuruluş tekliflerini yeniden konumlandırmanın tüketim modellerinde bir sonraki mantıklı değişim gibi göründüğünü söyledi.

Diğer yandan, “Sürtünme noktaları (satış döngüsünü herhangi bir sebepten azaltan sebepler) arasında; donanım formu faktörü, geniş bant bağlantısı ve kitlesel temyiz kullanımı gibi durumlar yer alıyor. Ancak teknoloji operatörleri bu yönde platform evrimine yönelik gerekli planlama ve yatırımları yapmaktan geri kalmıyor.” diye ekledi.

Yarar Sağlayacaklar: Facebook, Snapchat

8. Çevrimiçi Seyahatin Yerelleştirilmesi: Goldman Sachs analisti salgın boyunca seyahat endüstrisinin daha yavaş büyüme, devamlı yüksek rekabet ve pazarlama kaldıracına yönelik tartışmalar gibi faktörlerle boğuştuğunu söyledi.

Goldman Sachs ayrıca, şirketlerin kısa ve orta vadede pandemi yılına kıyasla işlerinin bir nebze daha kolaylaşacağını söylese de aynı sorunların çoğu sektör için devam edeceğini de belirtti.

Firma, paylaşımlı/alternatif konaklama yerleri ve az nüfuslu coğrafyalar/seyahat alt segmentleri gibi seyahat endüstrisinin en hızlı büyüyen alanlarına yönelmenin bazı pazar oyuncularının rakiplerini geride bırakmasını sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Sachs, internet ekonomisi daha kişisel hale geldikçe ve tüketiciler giderek daha esnek çalışma ortamlarına sahip oldukça, çevrimiçi seyahat deneyiminin küresel tüketicilerden daha fazla ilgi ve kâr elde etmesinin muhtemel olduğunu söyledi.

Yarar Sağlayacaklar: Booking Holdings (BKNG), Expedia Group (EXPE) ve Airbnb (ABNB).

9. Artan Hükümet Düzenlemeleri: Sheridan, son yılların revaçta olan trendlerinden bir diğerinin de, hükümetin endüstrinin büyük ölçekli oyuncularının ticari eylemlerine daha fazla dikkat etmesi ve daha fazla düzenleme getirmesi olduğunu söyledi. Analistin gördüğü 3 potansiyel dinamiği şu şekilde sıralayabiliriz: soruşturma ve para cezası haberleri, yeni kurallarda artış ve dolayısıyla artan uyum maliyetleri ve büyük oyuncular tarafından gerçekleştirilen herhangi bir pazar içi birleşmesi veya stratejik şirket birleşmelerine karşı esen rüzgarlar.

Analist, “Yatırımcıların bu faktörlerin tamamını dikkate aldığına ve büyük ölçüde fiyatlandırdığına inanıyoruz.” dedi.

Yarar Sağlayacaklar: Facebook, Amazon ve Alphabet (Google)

10. Merkeziyetsiz İnternetin Yükselişi: Sheridan, bir Web 2.0 “kazananı”nın tanımlayıcı özelliklerini; kullanıcıların ölçeği, mobil-masaüstü uygulamalarında kullanıcı faydası odaklılık ve düşük veya sıfır dağıtım maliyetleri olarak tanımladı. Masaüstünden mobil bilgi işlemeye geçiş ve yerelden bulut depolamaya geçişle karakterize edilen Web 2.0’ın inovasyon eğrisinde daha da ilerlemekte olduğunu sözlerine ekledi.

Analist; merkeziyetsiz, daha az küresel ölçekli, daha yerel ya da daha niş platformlarla Web 3.0’ın endüstri trendlerinde çarpıcı değişiklikler öngörüyor.

Yarar Sağlayacaklar: Analist, tüm büyük yerleşik pazar oyuncularının bu temadan yarar sağlayacaklar arasında olduğunu söyledi.

Yazıda ismi geçen hisseler:
📦 Amazon – AMZN
👯‍♀️
Facebook – FB
🔦
Alphabet – GOOGL, GOOG
🏞
Pinterest – PINS
🤳
Snapchat – SNAP
📺
Netflix – NFLX
🎶
Spotify – SPOT
🚘
Uber Technologies – UBER
🛵
DoorDash – DASH
🚙
Lyft – LYFT
🏨
Booking Holdings – BKNG
✈️
Expedia Group – EXPE
🏡
Airbnb – ABNB

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı