Borsa Haberleri

Büyük Banka Bilançoları, Küçük Bankalar için İyi Haber Olmayabilir

Temmuz 18, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Büyük Banka Bilançoları, Küçük Bankalar için İyi Haber Olmayabilir

Ülkenin en büyük bankalarından bazılarının kârlarındaki artış, insanlara mart ayında bir bankacılık krizi yaşandığını unutturabilir. Ancak sahnenin hemen arkasındaki bölgesel bankalar bu hafta bilançolarını açıklamaya başladığında dikkatleri üzerlerine çekebilirler.

Geçen hafta cuma günü JPMorgan Chase (JPM) ve Wells Fargo (WFC), ikinci çeyrek için yıllık bazda sırasıyla 67% ve 57% oranında net kâr artışı açıkladı. Bu, tabii ki kimsenin rahatsız edici olarak nitelendirebileceği bir durum değil. Ancak aynı gün KBW Nasdaq Bank Index 2%, State Street (STT) de 12% değer kaybetti. 

Peki yatırımcılar neye odaklanıyordu? Muhtemelen onların odağında mevduatlarla ilgili rakamlar vardı. Citigroup’un (C) da dahil olduğu ve cuma günü bilanço açıklayan dört bankada da mevduat maliyetleri sert bir şekilde arttı. 

Ortalama olarak, faiz getiren mevduat oranları ilk çeyreğe göre yaklaşık beşte bir daha yüksekti. Bu, dördüncü çeyrekten birinci çeyreğe göre daha yavaş bir artış hızı. Ancak, FED tarafından belirlenen baz faiz oranları ikinci çeyrekte o kadar artmadı; dolayısıyla mevduat faizlerindeki artış hızı, ortalama federal fon oranındaki artışa kıyasla yükseldi.

Görünüşe göre hiçbir banka bu baskı karşısında güvende değil. JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, cuma günü analistlerin daha yüksek faiz oranlarına yönelik müşteri talepleriyle ilgili bir sorusuna yanıt olarak, herkesi bu konuda daha fazla beklenti içinde olmaları konusunda uyardı.

Bunun da ötesinde, bankaların hiç faiz tahsil etmeyen “altın” mevduatlarından çıkış devam etti. First Republic Bank’ın müşterilerini aldığı için rakamları değişen JPMorgan hariç tutulduğunda, cuma günü bilanço açıklayan bankalardaki toplam mevduat, ikinci çeyrek sonu itibariyle bir önceki çeyreğe göre 1% azaldı. Aynı bankalarda faiz getirmeyen mevduatlar ise 7%’nin üzerinde azaldı. Bu da bankaların mevduat maliyetlerini, ortalama mevduat oranlarının gösterdiğinin de ötesinde artırıyor.

JPMorgan, Citigroup ve Wells Fargo gibi bankalar için bu mevduat eğilimleri bir takım dengelemelere sahip. Örneğin Wells Fargo, hala mevduatlarının yaklaşık 30%’unu tüketicilerin çek hesapları gibi faiz getirmeyen hesaplarda tutuyor. 

Ancak birçok bölgesel banka ya da daha hızlı hareket eden ticari mevduatlara daha fazla bağımlı olan bankalar aynı savunma hatlarına sahip olmayabilir. State Street’te, faiz getirmeyen mevduatlar ikinci çeyreğin sonunda birinci çeyreğin sonuna göre 20%’den fazla düştü. Bu mevduat rakamları, Wells Fargo için yalnızca 7% civarında bir düşüş gösterdi. 

Bugün PNC Financial Services (PNC) ve Western Alliance (WAL), yarın Citizens Financial (CFG), M&T Bank (MTB), U.S. Bancorp (USB) ve Zions Bancorp (ZION) gibi bölgesel bankalar bilanço açıklamaya başladığında, bunlar izlenmesi gereken önemli riskler olacak. State Street herhangi bir gösterge ise, yatırımcılar mevduatlarla ilgili herhangi bir hayal kırıklığına sert tepki verebilir.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Wall Street Journal

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti