Borsa Haberleri

Bürokratik Sıkıntılar Chevron’u 4 Milyar Dolar Vuracak

January 3, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Bürokratik Sıkıntılar Chevron’u 4 Milyar Dolar Vuracak

Chevron (CVX) Kaliforniya’daki kısıtlayıcı hükümet politikaları ve Meksika Körfezi’ndeki çevresel yükümlülüklerden 3,5 milyar ile 4 milyar dolar darbe alacak.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, söz konusu masrafların esas olarak Kaliforniya’daki düzenlemelerden kaynaklandığı ve bu düzenlemelerin “gelecekte planlanan yatırım seviyelerinin düşmesine yol açacağı” belirtildi. 

Chevron’un Kaliforniya eyaletindeki üretimi, pandemi döneminden bu yana 15% düştü ve şu anda dünya çapındaki üretiminin yalnızca 3%’ünü oluşturuyor.

Chevron, söz konusu zararlara rağmen petrol sahalarını ve ilgili varlıkları önümüzdeki yıllarda işletmeye devam etmeyi planladığını söyledi.

Chevron’un eyaletle olan ilişkisi, ABD’de Demokrat yetkililerin fosil yakıtları aşamalı olarak ortadan kaldırmaya çalışmasıyla son yıllarda giderek zorlu bir hal aldı. Kaliforniya, hâlihazırda ülkedeki en zorlu temiz yakıt standartlarına sahip. 

Öyle ki geçen yıl eyalet, Chevron ve diğer büyük petrol şirketlerine iklim değişikliği konusunda yalan söyledikleri iddiasıyla dava açmıştı. Chevron Kaliforniya’nın iklim değişikliği davasındaki iddialarını reddetti ve zor iş ortamını gerekçe göstererek rafineri yatırımlarını azalttı. 

Chevron ayrıca dördüncü çeyrekte Meksika Körfezi’nde üretim ömürlerinin sonuna gelmiş onlarca yıllık tesislerin temizlenmesine ilişkin maliyetlerle ilgili masraflarla da uğraşacak. Şirket bu varlıklardan bazılarını satmış olsa da ABD yasalarına göre, mevcut sahibinin iflas etmesi halinde temizlik masrafları önceki sahibine ait olacak.

Bürokratik Sıkıntılar Chevron’u 4 Milyar Dolar Vuracak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg