Altın Yorumları

Bugün Gram Altın Ne Kadar?

January 18, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Bugün Gram Altın Ne Kadar?

Altın fiyatları, yumuşayan dolar endeksinden de destek alarak, Ortadoğu’daki çatışmaların güvenli liman talebini güçlendirmesiyle son bir ayın dip seviyelerine yaklaştıktan sonra toparlandı.

Spot altın TSİ 17.00’de 2.009 dolara gerilerken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,29% artışla 2.012 dolardan işlem gördü. 

Söz konusu görünüme paralel olarak gram altındaki düşüş devam etti. Gram altın, 0,16% düşüşle 2.046 liradan satılırken, alış fiyatı ise 2.041 lira oldu. 

Bugün Gram Altın Ne Kadar?

Kızıldeniz bölgesinde ABD tarafından işletilen ikinci bir gemiye yapılan saldırı bölgedeki gerilimleri tırmandırdı. 

Saxo Bank emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, altının “küçük bir jeopolitik risk primi ve dolarda küçük bir gerileme” ile desteklendiği yorumunu yapıyor

Dolar, ABD’de perakende satışların aralık ayında beklenenden fazla artmasıyla önceki seansta beş haftanın zirvesini gördükten sonra geri çekildi. Yatırımcılar, günün ilerleyen saatlerinde iki ayrı etkinlikte konuşma yapması beklenen Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic’in açıklamalarını bekliyor olacak.

Pazar günü Bostic, politika yapıcıların faiz oranlarını çok erken düşürmesi halinde enflasyonun yeniden yükselebileceğini söyleyerek, Fed Guvernörü Christopher Waller’in bu hafta Fed’in düşük enflasyon açıkça sürdürülebilir bir hale gelene kadar faiz oranlarını düşürmek için acele etmemesi gerektiği yönündeki açıklamasını yineledi.

CME’nin Fed Watch aracına göre piyasalar, mart ayında bir faiz indirimi olasılığını 63% olarak fiyatlıyor.

Bugün Gram Altın Ne Kadar?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC