Ekonomi ve Finans Haberleri

Buffett’ın Rekor Nakit Yığını Resesyon Sinyalleri Veriyor – Hanke

Şubat 29, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Buffett’ın Rekor Nakit Yığını Resesyon Sinyalleri Veriyor – Hanke

Ekonomist Steve Hanke’ye göre, Warren Buffett’ın devasa nakit sandığı, hisselerin düşmesini ve ekonominin dibe vurmasını beklediğine işaret ediyor.

Ünlü yatırımcının Berkshire Hathaway’i (BRK.A) dolar, Hazine tahvili ve diğer likit varlıklarını aralık sonunda 168 milyar dolara çıkararak rekor tazeledi. Bu, son 15 ayda yaklaşık 60 milyar dolarlık bir artış anlamına geliyor.

Hanke, Buffett ve ekibinin cazip alımlar bulmakta zorlandıklarını ve değerlemeler düştüğünde kullanabilecekleri bol miktarda nakit paraya sahip olmak istediklerini söylüyor.

Johns Hopkins’in uygulamalı ekonomi profesörü Hanke, “Nakit birikimi bize büyük bir şey söylüyor: Buffett dışarıda satın almaya değer pek bir şey olmadığını düşünüyor ve bu koşullarda ona göre nakit kraldır.” diyor. 

Ronald Reagan’ın eski danışmanı ve 1995’te dünyanın en iyi performans gösteren yatırım fonu olduğu dönemde Toronto Trust Argentina’nın başkanı olan Hanke, onlarca yıldır Buffett tarzı değerleme üzerine ders veriyor.

Deneyimli ekonomist, Buffett’ın nakit rezervlerini artırmasını destekleyerek, ABD para arzının Mart 2022’den bu yana 4,5% oranında daraldığını ve son dört daralma döneminin her birini bir resesyonun izlediğini belirtti.

Hanke, “Resesyonlarla birlikte serbest nakit akışı azalır, katsayılar düşer ve pahalı olan hisseler kelepir hale gelir.” dedi.

😎 “Klasik Buffett” Taktikleri

Hanke, bu yıl faiz oranlarının düşürülerek mevcut canlanmanın devam etmesini ve durgunluğun önlenmesini bekleyen birçok Wall Street uzmanının aksine, hisselerde nihai bir düşüş ve ekonomik bir çöküş öngörüyor.

Berkshire’ın nakit yığınının üçüncü çeyrekte o zamanki rekor seviyeye ulaşmasının ardından Hanke, “sorunlu sularda balık tutmayı sevdiği” için para biriktirmenin “klasik bir Buffett taktiği” olduğunu söyledi.

Gerçekten de Berkshire, mali kriz sırasında krediler kuruduğunda devreye girdi. Buffett o dönemde Goldman Sachs (GS), General Electric (GE), Dow Chemical, Harley-Davidson (HOG) ve diğer zor durumdaki şirketlerle kârlı anlaşmalar yaptı.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Business Insider