Borsa Haberleri

Buffett’ın Gözdesi Occidental Yüksek Kâr Açıkladı!

November 9, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Buffett’ın Gözdesi Occidental Yüksek Kâr Açıkladı!

Occidental Petroleum (OXY), salı günü yaptığı açıklamada bir önceki yıla göre üçüncü çeyrek kârında dört kat artış elde ettiklerini duyurdu. Daha önceki dönemde, enerji fiyatlarının bir miktar düşmesi nedeniyle bir önceki çeyreğe kıyasla kârlılığın azaldığı görülmüştü.

● Petrol üreticileri, geçtiğimiz aylarda düşüş gösteren fakat halen son yılların en yüksek seviyelerinde seyreden ham petrol fiyatlarının getirdiği avantajdan faydalanıyor. Rusya’ya uygulanan yaptırımlar ve OPEC+ tarafından yapılan üretim kesintileri nedeniyle petrol fiyatları yükselmişti.

● Milyarder yatırımcı Warren Buffett’ın yeni gözdesi Houston merkezli petrol ve gaz üreticisinin hisseleri, üretim düzeylerindeki ufak değişikliklere rağmen bu yıl 140% artış gösterdi.

● Üçüncü çeyrek net geliri 2,55 milyar dolar olarak gerçekleşti ve hisse fiyatı 2,52 dolara yükseldi. Bu rakam bir önceki yıl 628 milyon dolar olan gelire veya 65 sent olan hisse fiyatına göre dört kat artış anlamına geliyor. Öte yandan kârlılık ikinci çeyrekte açıklanan 3,6 milyar dolarlık seviyeye göre 29% azaldı.

Occidental’ın toplam ortalama küresel üretimi üçüncü çeyrekte günlük 1,18 milyon varil şeklinde gerçekleşerek, öngörülerin tepe noktasına göre günlük 10.000 varil artış gösterdi. Şirket, dördüncü çeyrekte üretimi günlük yaklaşık 50.000 varile çıkarmayı planlıyor.

Buffett’ın Gözdesi Occidental Yüksek Kâr Açıkladı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters