Borsa Haberleri

Buffett, Occidental Petroleum’un Yarısını Satın Alıyor

August 22, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Buffett, Occidental Petroleum’un Yarısını Satın Alıyor

Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway’i cuma günü petrol devi Occidental Petroleum (OXY)’un %50’sini satın almak için düzenleyici onayı aldı. Occidental’ın hisseleri söz konusu haberin ardından %10 artışla hisse başına 71,29 dolardan kapandı. Holding, bu yıl OXY payını büyük ölçüde artırdı ve 10 milyar dolarlık imtiyazlı hisse senedine sahip oldu. Cuma günkü haberler Buffett’ın petrol devinin tamamını satın alabileceği yönündeki spekülasyonları artırdı. Finans profesörü Robert H. Smith, “Bence Buffett, sonunda her şey satın alacak.” dedi. 

Berkshire Şu Anda 188,5 Milyon Occidental Hissesine Sahip

Berkshire Hathaway, 11 Temmuz’da ikincil piyasa işlemlerinde petrol şirketinin adi hisse senetlerinden daha fazlasını satın almak için Federal Enerji Düzenleme Komisyonu’na başvuruda bulundu. Holding, maksimum %50 hisseye sahip olmanın rekabete zarar vermeyeceğini savundu ve gereken onayı aldı. Berkshire, bu yıl OXY hisselerini önemli ölçüde artırdı ve şu anda %20,2’lik bir pozisyona eşit olan 188,5 milyon Occidental hissesini elinde bulunduruyor. Ayrıca holding, her biri 59,62 dolar karşılığında 83,9 milyon adi hisse daha satın alma garantisine sahip. Berkshire bu emirleri uygularsa hisse oranı yaklaşık %27’ye yükselecek. Nitekim cuma günkü haberler de şirketin bu oranı artırma hatta petrol devinin tamamını satın alma yönündeki spekülasyonları yeniden alevlendirdi.  

Occidental S&P 500’de En İyi Performans Gösteren Hisse Oldu

Cuma günü çıkan satın alma haberlerinin ardından Occidental Petroleum hisseleri %10 yükseldi. Petrol devi bu yıl içerisinde kazançlarını yaklaşık %145 yükseltmeyi başardı. Occidental, yükselen petrol fiyatlarından yararlanarak S&P 500 endeksinde en iyi performans gösteren hisse oldu. “The Oracle of Omaha” takma adıyla bilinen milyarder Warren Buffett, Occidental’in yıllık raporunu okuduktan sonra şirketin büyümesine güven kazandığını belirtti. Milyarderin Occidental’a olan ilgisi, söz konusu hisseyi bu yılın favorisi hâline getirdi. 

Buffett, Occidental Petroleum’un Yarısını Satın Alıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı