ABD Borsası Notları

Buffett İndikatörüne Göre Hisse Senetleri Ucuz mu?

Mart 7, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Buffett İndikatörüne Göre Hisse Senetleri Ucuz mu?

Buffett İndikatörü, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın sıklıkla referans aldığı bir piyasa değerlendirme aracıdır. Bu indikatör, bir ülkenin tüm halka açık şirketlerinin toplam piyasa değerinin, o ülkenin yıllık ekonomik üretimini temsil eden GSYH ile oranını hesaplar.

Yani, Buffett İndikatörü, borsanın genel büyüklüğünün ekonomik büyüklüğe oranını gösterir.

Bu oranın yüksek olması, piyasanın aşırı değerli olduğuna ve bir balon oluşabileceğine işaret edebilir. Öte yandan, oranın düşük olması da hisse senedi piyasalarının değerinin düşük olduğuna ve potansiyel yatırım fırsatları olabileceğine işaret edebilir.

Peki, BIST hisseleri ucuz mu? Buffett İndikatörü”ne göre Borsa İstanbul, ABD endekslerinden daha ucuz!

Buffett İndikatörüne Göre Hisse Senetleri Ucuz mu?

Türkiye hisse senedi piyasalarının tümünü temsil eden BISTTUM endeksi güncelde 12,3 trilyon TL piyasa değerinden işlem görürken Türkiye Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verisi 2023 yılında 26,3 trilyon TL olarak gerçekleşti ve “Buffett İndikatörü”ne göre Borsa İstanbul, 47% ile ABD borsalarına göre daha ucuz gözüküyor.

Diğer yandan ABD borsaları, indikatöre göre 184% ile tüm zamanların en pahalı seviyesine yükselirken tarihsel eğilim çizgisinin yaklaşık 50,6% üstünde bulunuyor. Bu da ABD borsalarının GSYH’ye göre aşırı değerlendiğine işaret ediyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti