Borsa Haberleri

Buffett, Burry ve Niceleri: Yatırım Devleri Portföylerini Güncelledi

Buffett, Burry ve Niceleri: Yatırım Devleri Portföylerini Güncelledi
Google News Icon Takip Et

ABD borsaları tarafında yakından takip ettiğimiz bazı yatırımcıların hedge fonları portföylerine yeni hisseler ekleyip bazılarını çıkardı. Bazı isimler teknolojiye yönelik inançlarını korurken, bazıları konut piyasasına yöneldi. 

Dilersen lafı daha fazla uzatmadan kim neler alıp satmış birlikte bakalım:

🎯 Berkshire Hathaway (BRKA): Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway’i yılın ikinci çeyreğinde konut piyasasında faaliyet gösteren şirketlere olan yatırımlarıyla öne çıktı. 

Berkshire Hathaway üç ABD’li konut inşaatçısına 814 milyon dolarlık bir yatırım yaptı. Şirket, ikinci çeyrek sonunda yaklaşık 726 milyon dolar değerinde 6 milyon DR Horton (DHI) hissesinin yanı sıra, 152.572 adet Lennar (LEN) ve 11.112 adet NVR (NVR) hissesi satın aldığını açıkladı.

Portföyüne eklediği DR Horton hisseleriyle, Berkshire yaklaşık yüzde 1,8 ile şirketin en büyük 10 hissedarından biri haline geldi. 

Ayrıca Apple (AAPL), Bank of America (BAC) ve Coca-Cola (KO) haziran ayında sona eren dönemde şirketin en büyük yatırımları olmaya devam etti. 

Öte yandan Berkshire bu ödemede Capital One Financial (COF) yatırımını artırarak 1,4 milyar dolara taşırken, portföyünde uzun bir süredir yer alan General Motors (GM) hisselerini 848 milyon dolara indirdi.

🎯 Scion Asset Management: “The Big Short” ile ismini duyuran Michael Burry’nin Scion Asset Management, ikinci çeyrekte Alibaba (BABA) ve JD (JD) hisselerini portföyünden çıkardı. 

Söz konusu Çinli teknoloji devlerinin şirketin portföyünün 20%’sini oluşturduğunu göz önüne aldığımızda bu oldukça büyük bir değişim. 

13F belgelerine göre Scion bu dönemde 15 şirketteki varlıklarını tasfiye etti; bunlar arasında, JPMorgan Chase (JPM) tarafından kurtarılan First Republic Bank ve Banc of California (BANC) tarafından satın alınan PacWest Bancorp (PACW) da bulunuyor.

Bu dönemde Expedia Group (EXPE) Scion’un en büyük yatırımı olarak ortaya çıktı ve hedge fon, yıl ortası itibariyle 10,9 milyon dolar değerinde 100.000 EXPE hissesi satın aldı. 

Şirket ayrıca Charter Communications (CHTR) ve CVS Health (CVS) hisselerini de portföyünün 25 yeni hissesi arasına ekledi. Scion’un haziran sonu itibariyle ilk 15 hissesinin tamamı yeni pozisyonlardan oluşuyor.

🎯 Bridgewater Associates: Milyarder yatırımcı Ray Dalio’nun 50 yıllık hedge fonu Bridgewater Associates, ikinci çeyrekte 1,98 milyon hisse ile AT&T (T), 68,8 bin hisse ile Spotify Technology (SPOT), 218,6 bin hisse ile Micron Technology (MU), 368,3 bin hisse ile DoorDash (DASH) ve 39,5 bin hisse ile Cummins’te (CMI) yeni pozisyonlar aldı.

Şirket, Netflix (NFLX), Home Depot (HD) ve Extra Space Storage (EXR) hisselerindeki pozisyonlarından çıktı.

Meta Platforms (META) hisselerini yaklaşık 1 milyon hisseden 537,6 bin hisseye, Mastercard (MA) hisselerini 303,8 bin hisseden 154,8 bin hisseye ve Procter & Gamble (PG) hisselerini 4,94 milyon hisseden 4,62 milyon hisseye düşürdü.

🎯 Appaloosa: İkinci çeyrekte David Tepper’ın Appaloosa Management’ı 2,31 milyon hisse ile Advanced Micro Devices (AMD), 480 bin hisse ile Apple (AAPL), 6,78 milyon hissel ile Intel (INTC) ve 1,85 milyon hisse ile Qualcomm’da (QCOM) pozisyonlar aldı. 

Bu dönemde şirket, Alibaba’daki (BABA) pozisyonunu 100 bin hisseden 4,48 milyon hisseye, Amazon’daki (AMZN) pozisyonunu 2 milyon hisseden 3,16 milyon hisseye ve Meta Platforms’daki pozisyonunu 700 bin hisseden 1,50 milyon hisseye taşıdı. 

Öte yandan Appaloosa Salesforce (CRM), Walt Disney (DIS) ve Tesla’daki (TSLA) pozisyonlarından çıktı. 

🎯 Duquesne Family Office: Stan Druckenmiller’in Duquesne hedge fonu yılın ikinci çeyreğinde 736 bin hisse ile General Electric (GE), 310 bin hisse ile Builders FirstSource (BLDR), 273 bin hisse ile PTC (PTC), ~124 bin hisse ile Canadian Pacific Kansas City (CP), ~207 bin hisse ile DoorDash (DASH) ve ~760 bin hisse ile UBS’te (UBS) yeni pozisyon altı. 

Şirket ayrıca Advanced Micro Devices (AMD), Alphabet (GOOGL), Barrick Gold (GOLD), Palantir Technologies (PLTR) ve Alibaba Group (BABA) pozisyonlarından çıktı. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Financial Times, CNBC, Bloomberg, Seeking Alpha1, Seeking Alpha2, Seeking Alpha3