Borsa Yorumları

Buffet’ın Kriterlerine Uyan Şirketler

February 13, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Buffet’ın Kriterlerine Uyan Şirketler

Buffett 2017 yılına kadar her yıl, Berkshire hissedarları için kaleme aldığı yıllık mektuplarda “şirket satın alma kriterlerini” açıklıyordu. Tipik olarak vergi öncesi kârı 75 milyon doları aşan, “istikrarlı bir gelir gücü” olan ve hemen hemen hiç borç yapmadan “iyi” seviyede hisse getirisi sağlayan isimlerden “büyük” miktarlarda almayı tercih ettiğini söyledi.

Bugün için Buffett’ın satın alma kriterlerine uyan şirketleri belirlemek için bir inceleme yaptık. Bu incelemede dikkate aldığımız kriterler şunlar oldu:

● Yıllık net gelirinin 500 milyon doların üzerinde olması

● Net yıllık gelirdeki BYBO (Bileşik Yıllık Büyüme Oranı)’nun en az 10% olması

● Borcun sermayeye oranının 20%’den az olması

Monster Beverage (MNST), Buffett’ın satın alma kriterlerinin tamamına uyuyor. Büyük bir deneyime sahip olan yatırımcı, uzun ömürlü köklü bir markaya sahip olan şirketleri tercih etme eğiliminde. Bunlardan bazıları Berkshire’ın doğrudan pozisyon aldığı Fruit of the Loom, Dairy Queen ve büyük miktarda portföyünde tuttuğu Coca-Cola (KO). Monster, tam da kendisinin beğendiği isimlerden biri gibi görünüyor.

Listeye giren enteresan isimlerden biri de Old Dominion Freight Line (ODFL).

Berkshire, ulaştırma sektörüne yabancı değil. Berkshire, Kuzey Amerika’nın en büyük demiryolu taşımacılık şirketlerinden biri olan eski Burlington Northern Santa Fe, BNSF hisselerine sahip. Ancak Buffett geçmişte bu sektöre sık sık giriş-çıkış yapacak şekilde işlem yapmıştı. Berkshire pandemi döneminin başlarında 4 milyar dolar değerinde havayolu hissesi satmıştı. Ayrıca daha geriye gidersek, 1990’larda tercih ettiği USAir’de büyük bir kayıp yaşamıştı.

Listemizde yer alan isimler arasında online araç müzayede şirketi Copart (CPRT), otomatik test ekipmanları tasarımcısı ve üreticisi Teradyne (TER) ve yazılım şirketi Cadence Design Systems (CDNS) da var.

Berkshire, rakamlarına erişebildiğimiz en son çeyrekte, eylül ayı sonunda yaklaşık 109 milyar dolar nakit gelir elde etmişti.

Buffet’ın Kriterlerine Uyan Şirketler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC