Borsa Yorumları

Bu Yaza Enerji Hisseleri Damgasını Vuracak – Morgan Stanley

April 17, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Bu Yaza Enerji Hisseleri Damgasını Vuracak – Morgan Stanley

Morgan Stanley’e göre, bu yıl beklenenden daha güçlü bir taleple güçlü bir petrol görünümü, enerji hisselerinin “sıcak bir yaz” geçirmesini sağlayacak.

🛢️ Yatırım bankası, ham petrol talebi tahminlerinin büyük ekonomilerde beklenenden daha iyi büyümeyle iyileşmesi nedeniyle enerji sektörünü “cazip” olarak değerlendiriyor. Morgan Stanley’nin petrol rallisindeki favori seçimleri ise BP (BP) ve TotalEnergies (TTE).

Banka, bu yıl günlük 1,4 milyon varile kadar olan tarihsel trendin biraz üzerinde, günlük 1,5 milyon varillik bir talep artışı bekliyor. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin (OPEC+) üretimi kısması ve Ukrayna’nın rafinerileri tekrar tekrar vurması nedeniyle Rusya’nın üretimine ilişkin endişelerin artmasıyla artan talep kısıtlı arzla çarpışıyor.

📝 Morgan Stanley emtia stratejisti Martijn Rats bir notta, “Birlikte ele alındığında, küresel petrol stoklarının ikinci ve üçüncü çeyrekte çekilmesiyle birlikte arzın az olduğu bir yaz bekliyoruz.” dedi. 

Rats ve meslektaşlarına göre, jeopolitik riskle birleşen güçlü talep, Brent fiyatlarını yaz sonuna kadar varil başına 94 dolara kadar desteklemeli.

📌 Morgan Stanley analistlerine göre BP, yaklaşık 11%’lik cazip dağıtım getirisiyle öne çıkıyor. Bankanın BP için hedef fiyatı 49,90 dolar seviyesinde, bu da önümüzdeki 12 ay içinde hissede 25%’in üzerinde bir artış anlamına geliyor.

📌 Bankanın analistlerine göre TotalEnergies, benzerlerine göre daha güçlü büyüme, daha tutarlı getiri ve daha düşük kazanç dalgalanması sunuyor. Morgan Stanley’in TotalEnergies için belirlediği 85,70 dolarlık hedef fiyat da hissenin 17% artabileceğini ima ediyor. 

⚡️ BIST 100’de Hangi Hisseler Olumlu Etkilenebilir?

Küresel piyasalarda artması beklenen petrol talebi ve buna karşın arz yetersizliği Borsa İstanbul’daki petrol hisselerine de olumlu yansıyabilir. BIST 100’de petrol sektöründe faaliyet gösteren hisseler ise şu şekilde: 

  • Aygaz (AYGAZ)
  • Tüpraş (TUPRS)
  • Petkim (PETKM)

Bu Yaza Enerji Hisseleri Damgasını Vuracak - Morgan Stanley

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC