Borsa Yorumları

Bu Tüketici Hisseleri, Zorlu Görünüme Rağmen Gücünü Koruyacak – Goldman

May 14, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Bu Tüketici Hisseleri, Zorlu Görünüme Rağmen Gücünü Koruyacak – Goldman

Başta tüketici ürünleri sektörü olmak üzere şirketler genel olarak hayat pahalılığı sebebiyle zorlanan bir tüketici tablosuyla karşı karşıya. Ancak Goldman Sachs’ın hangi isimlerin hâlâ güçlü ve dirençli bir performans gösterebileceğine dair fikirleri var.

ABD’de 3M’den (MMM) McDonald’s’a (MCD) kadar birçok şirket, enflasyonist baskıların Amerikalılara zarar vermesi nedeniyle son haftalarda müşteri tabanlarında gerginlik gördüklerini itiraf etti. 

Bu görünüm, Fed’in faiz oranlarını artırmaya başlamasından bu yana uzmanları şok eden, şaşırtıcı derecede dirençli tüketici hikayesinden bir dönüşe işaret ediyor.

Duyarlılıktaki bu değişim tüketiciye yönelik birçok marka için kötü haber olsa da, analist Bonnie Herzog fırtınayı atlatabilecek bazı isimler olduğunu söylüyor.

Herzog, Pepsi (PEP), Molson Coors (TAP), Monster Beverage (MNST), Clorox (CLX) ve Kimberly-Clark (KMB) gibi özellikle düşük gelirli tüketicilere odaklanan şirketlerin sorun yaşayabileceğini söyledi:

Düşük gelirli tüketiciye ve özel markalı rekabete bağlı şirketleri en büyük risk altında görüyoruz. En az risk altında olanlar ise düşük fiyat liderliği, güçlü gelir artışı yönetimi yetenekleri ve dayanıklı marj yörüngeleri dahil olmak üzere sağlıklı/çeşitlendirilmiş gelir akışları nedeniyle bu faktörlerden en fazla izole olanlar.

👀 Herzog’un bu kriterler kapsamında zorlu tüketici ortamına rağmen yükseliş eğiliminde olduğu hisseleri birlikte inceleyelim:

  • Coca-Cola (KO)
  • Colgate-Palmolive (CL)
  • Constellation Brands (STZ)
  • Walmart (WMT)

🥤 Herzog, Coca-Cola’nın tüketicilerin biraz daha fazla değer aradığını tespit ettiğini belirtirken, bunun esas olarak marjinal bir eğilim olduğunu söyledi. Meşrubat üreticisi, geçen ayın sonlarında açıkladığı ilk çeyrek bilançosunda analistler beklentilerini aştı.

Warren Buffet’ın da favorileri arasında yer alan Coca-Cola hisseleri, bu yıl 8%’in biraz altında değer kazanarak genel piyasanın altında bir performans sergiledi. Ancak Wall Street, analistlerin “AL” konsensü ve 6% artışa işaret eden hedef fiyatlarıyla, hissede yukarı yönlü bir görünüme sahip.

🍷 Herzog, alkollü içecekler kapsamında tüketici çatlaklarını hissetmeyeceğini düşündüğü bir hisse olarak Constellation Brands’e işaret etti. Şirket hisseleri, Coca-Cola’ya benzer bir şekilde bu yıl 8%’lik bir artışla genel piyasanın altında performans gösterdi.

Geçtiğimiz ay, Modelo ve Pacifico üreticisi dördüncü mali çeyrek için konsensüsün üzerinde rakamlar açıkladı ve güçlü bir tam yıl tahmini sundu. Ayrıca hisseyi ağırlıklı olarak “AL” notuyla değerlendiren analistlerin hedef fiyatları da STZ’de 15% artış öngörüyor. 

🪥 Gıda üreticilerinin ötesinde, Colgate-Palmolive de Herzog’un bu sıkıntıları atlatacağını düşündüğü bir başka hisse. Nitekim, CEO Noel Wallace geçen ayın sonlarında analistlere “enflasyonun daha iyi huylu hale gelmesi ve fiyatların istikrar kazanmaya başlamasıyla” hacim büyümesinin büyük ölçüde geri döndüğünü söyledi.

Tüketici ürünleri üreticisi ayrıca analistlerin temel iş kolundaki hisse başına kâr ve gelir tahminlerini de aştı.

Hisseler, bu yıl şimdiden 19%’un üzerinde artış gösterdi ve dün son 52 haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. Analistler de hisse için “AL” diyor ve önümüzdeki 12 ayda hissenin 2% daha yükseleceğini öngörüyor. 

🛒 Son olarak değer odaklı perakendeci Walmart, Herzog’un güvendiği bir isim. Şirket, temsilcileriyle kısa bir süre önce yaptığı görüşmede, tüketicinin sağlığı konusunda “yapıcı” konuştuklarını ve ilk çeyrekte “istikrarlı” bir ortam gördüklerini belirtti.

Perşembe günü piyasa öncesinde bilançosunu açıklamaya hazırlanan Walmart, bu yıl şimdiye kadar yaklaşık 16% artış gösterdi. Dahası, hisseyi büyük ölçüde “AL” olarak değerlendiren analistler, WMT’nin 8% daha yükseleceğini tahmin ediyor. 

Bu Tüketici Hisseleri, Zorlu Görünüme Rağmen Gücünü Koruyacak - Goldman

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC