Borsa Yorumları

Bu Hisseler Kârlılıklarını Artırarak Yükselecek – Goldman Sachs

January 24, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Bu Hisseler Kârlılıklarını Artırarak Yükselecek – Goldman Sachs

Aralık ayından bu yana piyasaların faiz indirimi beklentilerinin güçlenmesi borsalarda güçlü bir yukarı yönlü ivmeye yol açtı. Bu görünümün ne yönde ilerleyeceği sorusu gündeme gelirken, Goldman Sachs’a göre yatırımcılar uzun vadeli büyüme hisselerine yönelmeli. 

Goldman, kısa bir süre önce özsermaye kârlılığı (ROE) büyüme sepetini güncelledi. Bu sepet, önümüzdeki 12 ay içinde beklenen en yüksek özsermaye getirisi büyümesine sahip 50 ismi içeriyor.

Goldman’ın ABD hisse stratejisti David Kostin, “Fed’in genişlemeye başlaması, artan borçlanma maliyetleri riskinin azalacağı anlamına geliyor. 2024 için temel beklentimiz, esas olarak FAVÖK marjındaki iyileşmenin etkisiyle özsermaye getirisinin hafifçe genişleyeceği yönünde. Yatırımcıların bugün yüksek kârlılık güvencesi sunan hisselerden, gelecekte daha fazla kârlılık potansiyeli sunan hisselere yönelmeleri gerektiğini düşünüyoruz.” yorumunu yapıyor.

✍️ Bir şirketin özsermayesine oranla ne kadar kâr elde ettiğini ölçen özsermaye kârlılığı, sürekli yükseldiğinde şirketin her geçen dönemde daha az özsermaye ile daha çok kâr üretebildiğini gösterir. 

Dilersen Goldman’ın özsermaye kârlılığı büyüme sepetinde yer alan hisseleri birlikte inceleyelim:

  • Newmont (NEM)
  • T-Mobil (TMUS)
  • American Tower (AMT)
  • Hasbro (HAS)
  • Advanced Micro Devices (AMD)
  • Citigroup (C)
  • Illumina (ILMN)
  • First Solar (FSLR)
  • Netflix (NFLX)
  • Emerson Electric (EMR)

🤖 AMD, 2024’te 14% artışla bu yıl şu ana kadar güçlü getiri elde eden isimlerden biri. Yapay zekâya yönelik yatırımcı iyimserliği, AMD hisselerinin 2023’te 127%’lik bir rallinin tadını çıkarmasını sağladı. 

Şirket geçen yılın sonlarında sektör lideri Nvidia’ya (NVDA) rakip olabilecek yeni yapay zekâ çiplerini piyasaya sürdü. 

AMD’yi izleyen analistlerin yaklaşık 80%’i hisseyi “AL” veya “GÜÇLÜ AL” olarak değerlendiriyor ancak konsensüs hedef fiyat, hissenin mevcut seviyelerinden 12%’lik bir düşüş öngörüyor. 

🔨 Listede yer alan hisseler arasında 50% ile en yüksek ROE’e sahip olan Newmont Gold, bu yıl şimdiye kadar yaklaşık 15% değer kaybetti. 

Ancak bazı analistler, altın madencisi şirket hisseleri için bu durumun cazip bir alım fırsatı sunduğuna inanıyor. UBS, altın fiyatlarının bu yıl sonunda potansiyel faiz indirimleri desteğiyle 10% artabileceğini öngörüyor. 

Newmont’u izleyen 21 analistin 13’ü hisse için “AL” derken, konsensüs hedef fiyat da mevcut seviyelerden önümüzdeki 12 ay içinde 45%’lik bir artış ima ediyor. 

Bu Hisseler Kârlılıklarını Artırarak Yükselecek - Goldman Sachs

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC