Borsa Yorumları

Bu Hisseler, Dow Jones’u Yeni Zirvelere Taşımaya Hazırlanıyor

Mart 27, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Bu Hisseler, Dow Jones’u Yeni Zirvelere Taşımaya Hazırlanıyor

Mavi çipli hisselerin yuvası Dow Jones’un son dönemdeki yükselişi, endeksi benzeri görülmemiş bir dönüm noktasının eşiğine getirdi.

30 hisseden oluşan ortalama, geçen hafta 2%’den fazla yükselerek rekor seviyelere ulaştı ve 40.000’e yaklaştı. Piyasaya 1896 yılında giriş yapan Dow, geçen haftanın son işlem gününde hafif bir düşüş yaşadı ancak yine de kilit rekor seviyesine oldukça yakındı.

Bu yükseliş, Fed’in geçen haftaki toplantısının ardından 2024 yılında üç faiz indirimi beklentisini yinelemesiyle hızlandı. Fed Başkanı Jerome Powell, güçlü bir işgücü piyasasının merkez bankasını politikayı gevşetmekten alıkoymayacağını da belirtti.

Bu çerçevede, hangi hisselerin Dow’u 40.000 ve ötesine taşıyabileceğini bulmak için yola çıktık. Aşağıdaki hisseler, ortalama analist hedef fiyatlarına göre önümüzdeki 12 ay içinde 10% veya daha fazla artış beklediği isimlerden oluşuyor:

  • Boeing (BA)
  • UnitedHealth (UNH)
  • Nike (NKE)
  • Apple (AAPL)
  • Amazon (AMZN)
  • McDonald’s (MCD)
  • Chevron (CVX)
  • Johnson & Johnson (JNJ)
  • Amgen (AMGN)

📱 Apple listeye giren teknoloji devlerinden biri oldu. ABD Adalet Bakanlığı’nın iPhone üreticisine karşı bir antitröst davası açmasının ardından hisse geçen hafta baskı altına girerek değer kaybetti ve yıl başından bu yana 10%’un üzerindeki düşüşüne katkıda bulundu. 

Ancak analistler Apple konusunda henüz umudu kaybetmemiş. FactSet’e göre analistlerin 57%’si Apple için “AL” veya “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu koruyor. 

Morgan Stanley’den Erik Woodring, Wall Street’in Apple’ın gelecekte iPhone’a programlanabilecek ve böylece “tahmini endişelerini ve uzun soluklu DOJ davasını dengelemekten daha fazlası” olan yapay zekâ çabalarını gözden kaçırıyor olabileceğini söyledi.

✈️ Bir süredir uçaklarındaki krizle gündemde olan Boeing de listeye girdi. Hisse, 2024 yılında baskı altında kaldı ve yaklaşık 27% geri çekildi. Şirket, 737 Max ile bağlantılı güvenlik sorunları nedeniyle artan incelemelerle karşı karşıya kaldı. 

Ancak bu hafta şirket CEO’sunun görevden ayrılacağı ve böylece 737 Max’a ilişkin sorunların giderilebileceğine dair artan umutlarla hisse destek buldu.

Ayrıca FactSet’in anketine katılan analistlerin 69%’u Boeing hisselerini “AL” veya “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” olarak değerlendiriyor. LSEG’e göre ise konsensüs hedef fiyatı hissede 36% artış ima ediyor.

UBS analisti Gavin Parsons “Bunun özellikle çok yıllı bir ufukta iyi bir satın alma fırsatı olduğuna inanıyoruz.” dedi ve Boeing hissesinin önümüzdeki 12 ay içinde 45%’in üzerinde artış ima eden 275 dolarlık hedef fiyatı ve “AL” notunu korudu. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC