Borsa Yorumları

Bu Hisseler, Artan Güç Talebi Rüzgarından Destek Alacak – Morgan Stanley

February 6, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Bu Hisseler, Artan Güç Talebi Rüzgarından Destek Alacak – Morgan Stanley

İçinde bulunduğumuz teknoloji çağında hâlihazırda oldukça yüksek seyreden küresel güç talebi, üretici yapay zekâ ile oldukça hızlı bir artışın eşiğinde. Morgan Stanley, bunun çeşitli enerji sağlayıcıları ve veri merkezi kurucuları için bir nimet olduğunu düşünüyor.

Banka, gelişen yapay zekâ modellerini eğiten ve dağıtan veri merkezlerinin üretici yapay zekâdaki artışa paralel olarak giderek artan güç talebindeki artıştan yararlanabilecek ve “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” olarak değerlendirdiği bir dizi hisse paylaştı. 

⚡ Morgan Stanley’nin baz senaryosuna göre, bu yıl ile 2027 aralığında üretici yapay zekâdan kaynaklanan enerji talebi 46 terawatt saatten (TWH) 224 TWH’e yükselecek.

Banka, bunun 2022’deki toplam küresel veri merkezi güç kullanımının 75%’inden fazlasına veya İspanya’nın 2022’deki toplam güç tüketimine yakın bir değere eşdeğer olduğunu belirtiyor.

Morgan Stanley analistleri bir araştırma notunda “Güç sağlayıcıları ve veri merkezi altyapı hisseleri için büyüme bekliyoruz. Üretici yapay zekâdan kaynaklanan hızlı güç talebi artışının henüz iyi anlaşılmadığına ve bazı hisselerde fiyatlandırılmadığına inanıyoruz.” yorumunu yapıyor. 

Bu kapsamda Morgan Stanley, aşağıdaki hisselerin üretici yapay zekânın yol açacağı güç talebinden faydalanmasını bekliyor:

  • NextEra Energy (NEE)
  • Bloom Energy (BE)
  • Prologis (PLD)
  • AES (AES)

🥇 Odak Noktası: Sürdürülebilir Enerji

Morgan Stanley’nin seçimleri, ölçeklenebilir yenilenebilir enerji sağlayıcıları Bloom Energy, AES ve NextEra Energy gibi şirketleri içeriyor çünkü analistlere göre yenilenebilir enerji, yeni veri merkezleri için önemli bir odak noktası olacak. 

Bunun nedeni, teknoloji devlerinin sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmaya çalışırken aynı zamanda üretici yapay zekâyı beslemek için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyacak olması. 

Örneğin Google (GOOGL), 2030 yılına kadar veri merkezlerinde 100% karbonsuz enerji kullanmayı planlarken, Microsoft (MSFT) da 2025 yılına kadar tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarıyla çalışmayı hedefliyor.

Morgan Stanley’in baz senaryosuna göre, ABD’deki artan veri merkezi enerji talebinin 80%’inin yenilenebilir enerjiden karşılanması durumunda, geliştiricilerin bu yıl yaklaşık 5 gigawatt yenilenebilir enerji kaynağı inşa etmesi gerekecek.

🎯 Morgan Stanley analistleri, Bloom Energy’nin “veri merkezlerinden gelen (henüz gerçekleşmemiş) siparişler açısından son derece yüksek bir artıya sahip olduğunu” düşünüyor. Bunun nedeni, şirketin veri merkezi müşterilerine yakıt ile oksijeni birleştirerek elektrik ve ısı üreten cihazlar olan güç yakıt hücreleri sağlaması.

Analist Andrew Percoco “BE, veri merkezlerinin büyümesine bağlı olarak artan güç talebi, şebeke altyapısı kısıtlamaları ve güvenilirlik endişeleri göz önüne alındığında, dünya üretici yapay zekâyı benimsedikçe seküler bir kazanan olacak.” yorıumunu yapıyor. 

🎯 Morgan Stanley’e göre, ABD’deki büyük ölçekli yenilenebilir enerji geliştiricileri arasında AES en büyük ticari ve endüstriyel pazar payına sahip. 

Percoco, AES’in Google, Microsoft ve Amazon (AMZN) da dahil olmak üzere büyük teknoloji şirketleri ile ticari ilişkilerinin, bu teknoloji devleri veri merkezi “hiper ölçekleyicileri” olarak kabul edildiğinden, veri merkezi talebine hizmet etmede bir güç olabileceğini düşünüyor. 

Bununla birlikte analist, üretici yapay zekânın şu anda şirket gelirinde hiçbir katkısı olmadığını ancak 2027 yılına kadar bu oranın 3,5%’e çıkabileceğini tahmin ediyor.

AES hisseleri, kamu hizmetleri hisselerindeki geniş çaplı düşüşle birlikte yıl başından bu yana yaklaşık 13% düştü. Ancak Morgan Stanley, önümüzdeki 12 ay içinde hissede yaklaşık 56%’lık bir artış öngörüyor.

Bu Hisseler, Artan Güç Talebi Rüzgarından Destek Alacak - Morgan Stanley

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC