Borsa Yorumları

Bu Hisseler 2023’ü Parlak Geçirebilir!

January 27, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Bu Hisseler 2023’ü Parlak Geçirebilir!

Credit Suisse’e göre, borsa açısından yine çalkantılı geçeceği tahmin edilen 2023’te bazı isimler sürpriz yükselişler kaydedebilir.

Wall Street kuruluşu, üstün performans göstereceğine inandığı bir dizi hisse için ayrı ayrı katalizörler belirledi. Analistler perşembe günü yayımlanan bir bilgilendirme yazısında bu katalizörlerin, mevcut ivmenin ayaklarından biri olabileceğini ya da hisseler için bir dönüm noktasına işaret edebileceğini belirtti.

Credit Suisse, Carnival (CCL)’ın 2023 ve 2024’te faiz, vergi ve amortisman öncesi kâr (FVAÖK) açısından beklentileri aşacağını öngörüyor.

Carnival’ın 23 adet gemi sattığını ifade eden analist Benjamin Chaiken, bu satışın ardından şirketin satılan varlıklara kıyasla 4-5 kat daha kârlı bir proforma filoya sahip olduğunu vurguladı. Ancak bu verinin beklentilere yansımadığını sözlerine ekleyen Chaiken, Wall Street tahminlerinin yükseleceğini ve değerleme çarpanının artacağını öngörüyor. Analist, kruvaziyer şirketinin hissesinin halihazırda emsallerine kıyasla 1-2 kat düşük fiyatla işlem görmekte olduğunu belirtti.

Pandemi süresince büyük darbe alan kruvaziyer şirketinin hisseleri üç yıl önceki seviyesine kıyasla yaklaşık 77% değer kaybetmiş durumda. Carnival’ın Credit Suisse tarafından belirlenen 16 dolarlık fiyat hedefine ulaşması, 47%’lik bir yükseliş kaydetmesi anlamına geliyor.

Zor bir 2022 geçiren FedEx (FDX), Credit Suisse tarafından belirlenen 238 dolarlık fiyat hedefine göre yaklaşık 27%’lik bir ralli gerçekleştirebilir. Hacimdeki azalmanın önümüzdeki birkaç çeyrekte dengeye geleceği yönünde tahminlerde bulunan analist Ari Rosa, giderlerini orantılı hale getirme ve tasarruf çabalarında bu dengenin şirkete katkı vereceğini belirtti.

FedEx aralık ayında giderlerinden 1 milyar dolarlık bir kesinti daha yaptığını açıklamış ve 2023 mali yılı için toplam tasarruf miktarını 3,7 milyar dolara çıkarmıştı.

Tedarik zincirindeki kısıtlamaların düzelmesi L3Harris (LHX) için bir katalizör olabilir. Analist Scott Deuschle, bu kısıtlamaların geçen yıl hisse açısından arka arkaya düşük beklenti güncellemelerine sebep olduğunu belirtti.

Bununla birlikte Aralık 2021’de zirve yapan New York FED Küresel Tedarik Zinciri Baskı Endeksi, o tarihten bu yana rahatlamış durumda.

external link icon
fahim-reza-1K4h3ZOsPSA-unsplash

2023’te 10 Kat Yükselebilecek 2 Ucuz Hisse!

Deuschle bilgilendirme yazısında, tedarik zinciri ile ilgili kaygıların yatışması sayesinde L3Harris Technologies’in faaliyetlerinin daha da geliştirebileceğini kaydetti. Analist, bunun sonucunda, üçüncü çeyrek bilançosu ve dibe vurmuş algı da dâhil olmak üzere son zamanlardaki olumsuz katalizörlerden kaynaklanan bu olumsuz tahmin güncellemelerinin ve kötüye giden F/K oranlarının terse döneceğini ifade etti. Analistin hisse için belirlediği 240 dolarlık fiyat hedefi, çarşamba günkü kapanış seviyesine kıyasla yaklaşık 21%’lik bir yükseliş potansiyeli anlamına geliyor.

Listemizde Nvidia (NVDA) da var. Analist Chris Caso, şirketin iş kolu için 2023’te iki itici faktöre dikkat çekti: veri merkezleri ve grafik. Analist, oyun alanındaki seri toparlanmanın nisan çeyreğinde başlayabileceğini, temmuz ayı ve sonrasında ise anlamlı bir iyileşme yaşanabileceğini belirtti.

Analist ayrıca yılın ikinci yarısında süper-çip Grace CPU’nun eklenmesi sayesinde şirketin veri merkezi içeriğinin 50-100% oranında artacağını tahmin ediyor. Credit Suisse tarafından belirlenen 210 dolarlık fiyat hedefi Nvidia hisselerinin 8%’den fazla yükselme potansiyeli olduğu anlamına geliyor.

Listedeki son isim, kurumun belirlediği 66 dolarlık fiyat hedefine göre 172%’lik devasa bir tırmanış yapma potansiyeli olan Sunrun (RUN). Analist Maheep Mandloi, güneş enerjisi şirketinin kiralama segmentinde lider konumda olduğunu ve güneş enerjisi kiralamalarında kredilere kıyasla daha büyük bir yatırım vergisi indirimi sağlayan Enflasyonla Mücadele Yasası’ndan faydalanabileceğini vurguladı.

Analist, geçen yıl tasarruf tedbirlerine ağırlık veren şirket yönetiminin, bilanço dışı finansman yoluyla şirketin değerini artırmaya çalışacağını tahmin ediyor. Mandloi, Sunrun’ın 2024’te tahmini 8%’lik bir müşteri artışıyla 1 milyar dolarlık FVAÖK değerine ulaşabileceğini sözlerine ekledi.

Barclays’in bu hisse hakkındaki görüşleri daha farklı. Kurum çarşamba günü talepteki olası azalmayı gerekçe göstererek hissenin “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” olan notunu “EŞİT PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine düşürdü.

Bu Hisseler 2023’ü Parlak Geçirebilir!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC