Borsa Yorumları

Bu Havayolu Hisselerinde Bir Alım Fırsatı Var – Deutsche Bank

Eylül 7, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Bu Havayolu Hisselerinde Bir Alım Fırsatı Var – Deutsche Bank

Deutsche Bank’a göre, havayolu hisselerinde görülen son satışlar cazip bir alım noktası yaratıyor ancak yatırımcılar, hangi isimlere yöneldikleri konusunda dikkatli olmalı.

Analist Michael Linenberg, havayolu hisselerinin temmuz ortasındaki zirvesinden bu yana yaklaşık 15% gerilediğini belirtiyor. Bu durum, yatırımcıların artan yakıt fiyatları, yurtiçi kapasite artışları ve makro ekonomik belirsizliğin bu şirketleri nasıl etkileyeceğini ölçmeye çalışmasıyla ortaya çıktı diyebiliriz.

Bu görünümde Linenberg, “2023’ün ikinci yarısına girerken, yatırımcılar aşağıdaki listede en çok kutucuğu işaretleyebilen isimleri hedeflemelidir; sağlıklı nakit akışı yaratma, güçlü marjlar, bilanço büyümesi, hissedar yanlısı girişimler, ihtiyatlı kapasite kullanımı, zorlu rekabet pozisyonu ve çeşitlendirilmiş gelir akışları.” diyor. 

✈️ Dilersen Linenberg’in bu kutucukları işaretleyebildiğine inandığı havayolu hisselerine yakından bakalım:

  • American Airlines Group (AAL)
  • Delta Air Lines (DAL)
  • United Airlines Holdings (UAL)

Havayolu hisselerinin, piyasanın genelinden farklı olarak sert bir ekonomik inişi hesaba katmadığını belirten Linenberg, bu beklentiler nedeniyle üst düzey tüketicilere en çok maruz kalan havayolu şirketlerinin daha iyi performans göstereceğini ve nispeten daha yüksek bir değerleme elde edeceğini söylüyor.

Linenberg’e göre yüksek yakıt fiyatları da bu hisseler üzerindeki aşağı yönlü baskının önemli bir nedeni. Artan fiyatlar, işgücü maliyetlerinin de artmasına neden olurken, yatırımcılar arzın bitip bitmediğini merak ediyor.

Linenberg, kısa vadede yatırımcıların yakıt fiyatlarındaki artışın ne kadarını gelir olarak “geri alabileceklerine” odaklanacaklarına inanıyor. Analist bu ortamda en fazla çeşitlendirilmiş işletmelere ve fiyat gelir akışlarında en az esnekliğe sahip olanların daha iyi performans gösterebileceğini söyledi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC