Bültenler

Bu Haftanın Gelişmeleri

Bu Haftanın Gelişmeleri
Google News Icon Takip Et

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

 • Geçtiğimiz hafta yaşadığımız 7,5%’luk yükselişle ayı piyasası içerisinde ufak bir ralli yaşadık. Bu hafta yükselişin devamı için bakılacak temel göstergeler ise bir hayli fazla.
 • Bilanço: Nike bugün, Micron ise perşembe günü bilanço açıklayacak. Resesyon endişelerinin yükseldiği bir ortamda şirket bilançolarının beklentileri aşıp, aşamayacağı dikkatle izlenecek. İyi gelen bilançolar borsanın geneli açısından pozitif yorumlanacak.
 • Ekonomik Takvim: Salı günü TSİ 17.00’de tüketici güveni, çarşamba günü TSİ 15.30’da ise ekonomik büyüme verisi açıklanacak. Özellikle ekonomik büyüme verisi resesyon endişelerinin cevaplanması açısından büyük bir öneme sahip.
 • Çarşamba günü TSİ 16.00’da Powell “yine” konuşacak. Her konuşması gibi bu da önemli olacak tabii. Pozitif söylemler dikkatle aranacak.
 • Şirket Verileri: Bugünkü işlem gününün sonunda Shopify hisseleri 1’e 10 oranında bölünecek. Yani yarın her 1 Shopify hissesi 10 hisse haline gelecek. Hisse fiyatı ise 10’a bölünecek.
 • Tesla ise 2. çeyrek teslimat verilerini paylaşacak. Uzunca bir süredir tedarik zincirindeki problemlerle uğraşan Tesla’da bu krizin etkileri gözlemlenecek.
Bu Haftanın Gelişmeleri

💎 Değerli Madenler

Altın, G7 zirvesinde gündeme gelen Rus altın ithalatına yasak planı ile birlikte yeni haftaya yükselişle başladı. Analistler ise Londra Altın Piyasaları Birliği’nin Rus altın rafinerilerini geçtiğimiz mart ayında akreditasyon listesinden çıkardığını dolayısıyla da kararın potansiyel etkisinin düşük olacağını belirtiyor.

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, resesyon endişesine ilave şimdi bir de G7 zirvesinden gelebilecek tavan fiyat ihtimalini fiyatlıyor. Ayrıca İran ile müzakerelerin yeniden başlaması ihtimali de fiyatlar üzerinde etkili olurken Brent petrol yeni haftaya 113 doların üstünde başladı.

 • Öte yandan emtialar tarafındaki talebin azalacağı korkularından kaynaklı resesyon temelli gerilemeye rağmen Goldman Sachs analistleri henüz emtiaların ve dolayısıyla petrolün zirve yapmadığını düşünüyor. Analistlere göre ekonomi yavaşlasa da henüz tümüyle bir düşüş içinde değil.

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

🔥 Korku ve Açgözlülük Endeksi

Bu Haftanın Gelişmeleri

Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların hislerini “aşırı korku – korku – nötr – açgözlülük – aşırı açgözlülük” olmak üzere 5 seviyede gösterir.

Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılar genellikle korku seviyesine girerken, büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük seviyelerine girerler.

Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

📈 Öne Çıkan Hisseler

Bu Haftanın Gelişmeleri

Tesla (TSLA)

 • Tesla ise 2. çeyrek teslimat verilerini bu hafta paylaşabilir. Uzunca bir süredir tedarik zincirindeki problemlerle uğraşan Tesla’da bu krizin etkileri gözlemlenecek.

 • Analistler, Çin’deki COVID ile ilgili kapanmaların Şanghay fabrikasındaki üretimi engellemesinden kaynaklı Tesla’nın ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre 12% düşüşle 273.000 araç teslim etmesini bekliyor.

 • Şirketi, tedarik zinciri sorunlarıyla boğuşmasına ve küresel bir çip kıtlığına rağmen, ilk çeyrekte rekor kırarak 310.000 araç sevk etti.
Bu Haftanın Gelişmeleri

Nike (NKE)

 • Spor giyim devi, piyasa kapandıktan sonra bugün 2022 mali yılının dördüncü çeyreğine ilişkin kazançlarını açıklayacak. Analistler, ortalama olarak, küresel ayakkabı ve spor giyim ve aksesuar tedarikçisinin 12,09 milyar dolarlık satışlarda 0,81 dolarlık hisse kârı elde etmesini bekliyorlar.

 • Önceki çeyrek: Mart ayında Nike, dünyanın en büyük spor giyim markasının tedarik zinciri ve kilit pazarlarından biri olan Çin’deki ekonomisindeki sorunlarının üstesinden geldiğine dair işaretler üzerine analistlerin beklentilerini aşan kazançlar bildirdi.

 • Nike yöneticilerine göre, ticaret yollarını tıkayan tedarik zinciri sorunları, perakendecinin taşıma sırasında normalden fazla mal olması nedeniyle operasyonları baskı altına almaya devam etti. Şirket, önceki çeyrekte arz akışının iyileşmesini bekliyordu.

 • Hükümetin sıfır COVID politikası izlediği Çin’de talep zayıf kalırken, Kuzey Amerika ve Avrupa’da bir satış artışı bazı kayıpları dengelemeye yardımcı oluyor. Bu yıl yaklaşık 32% değer kaybeden Nike hissesi cuma gününü 112,91 dolardan kapattı.
Bu Haftanın Gelişmeleri

Exxon Mobil (XOM)

 • Exxon Mobil CEO’su Darren Woods, yenilenebilir enerjiye ani geçişin toplumun “yüksek bir bedel ödemesine” neden olacağı konusunda uyardı. Kaynak

 • Woods, mevcut ekonomik enerji talebini daha düşük emisyon ihtiyacı ile dengelemede başarısız olan bir hükümet politikasına karşı uyarıda bulundu. Petrol ve gaz endüstrisindeki yetersiz yatırımın daha yüksek fiyatlar ile ilişkili olduğunu söyledi. Bunun yerine Woods, emisyonları düşürmek için bir piyasa teşviki yaratmak için karbon fiyatına yönelik çağrılarına devam etti.

 • Woods, uygun fiyatlı enerjiye bağımlı aileleri etkilemenin yanı sıra, artan petrol ve gaz fiyatlarının Avrupa’daki tüketicileri yenilenebilir enerji yerine kömür gibi diğer fosil yakıtları kullanmaya ittiğini söyledi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı