Borsa Haberleri

Bu Haftanın Bilançolarına Teknoloji Devleri Damgasını Vuracak

April 22, 2024 • 7 dakika okuma süresi
Bu Haftanın Bilançolarına Teknoloji Devleri Damgasını Vuracak

Bilanço sezonu tüm hızıyla devam ederken, bu hafta aralarında bazı Muhteşem Yedili üyelerinin de yer aldığı bir dizi şirket üç aylık sonuçlarını açıklayacak. 

S&P 500’ün yaklaşık 30%’unun bu hafta rapor vermesi planlanıyor. Ama şimdiye kadar bilanço sezonu biraz karışık geçti. 

FactSet verilerine göre, bilançolarını açıklayan şirketlerin 73%’ünden fazlası tahminleri aşmış olsa da, ilk çeyrek büyümesi yıllık bazda yatay seyrediyor.

Dilersen bu haftanın önde gelen bilançolarına yönelik beklentileri, yorumları ve önemli noktaları birlikte keşfedelim:

Salı

🔎 General Motors (GM) 

Detroitli otomobil üreticisi General Motors, bu hafta üç aylık sonuçlarını açıklayacak. 

Geçen yılın son çeyreğinde beklentileri aşan şirket, 2024 için de oldukça güçlü tahminler açıklamıştı. Ancak ilk çeyrek için analistler, gelirlerde yıllık bazda hafif bir düşüş bekliyor. 

CNBC’den Michael Wayland’a göre son analist notları, Wall Street’in General Motors’un bu yılın ilk çeyreği için “dirençli” olmasa da sağlam sonuçlar açıklamasını bekliyor, bunun nedeni de büyük ölçüde araç fiyatlarının yıla başlarken beklenenden daha yüksek kalması beklentisi. 

FactSet, şirketin son 36 çeyreğin 35’inde Wall Street’in kazanç tahminlerini aştığını ve birçok analistin GM’i en iyi otomotiv seçimi olarak adlandırdığını gösteriyor. 

Kazançlar dışında, şirketin elektrikli araç planları, Cruise otonom otomobil birimi veya hisse geri alım programı ile ilgili herhangi bir güncelleme yatırımcılar tarafından yakından izlenecek.

Peki, tarih ne gösteriyor? BeSpoke Investment’a göre General Motors, geçmişte 87% oranında bilanço beklentilerini aştı. Ancak şirket hisseleri, son dört bilanço döneminin üçünde düşüş gösterdi.

🔎 Tesla (TSLA)

GM’in yanı sıra son dönemlerde çeşitli sorunlarla başı dertte olan elektrikli araç devi Tesla da sonuçlarını açıklayacak. 

Ki şirketin dertleri, geçen yılın son çeyreğinde yıllık gelirlerinde düşüşün yanı sıra 2024 için zayıf gelir beklentisi açıkladığı önceki bilançosuyla başladı. Bu yılın ilk çeyreğinde ise Elon Musk’ın şirketinin yıllık bazda 40% gelir düşüşü açıklaması bekleniyor. 

Bu yıl şimdiye kadar 40% değer kaybeden Tesla, bu bilanço sezonuna zorlu bir başlangıç yapacak. Geçtiğimiz hafta Deutsche Bank analisti Emmanuel Rosner, şirketin robot taksi lehine düşük maliyetli bir giriş aracından uzaklaşmasına ilişkin endişeler nedeniyle, “AL” notunu “TUT” seviyesine düşürdü.

Tarihsel performansa baktığımızda ise Tesla’nın bilanço beklentilerini 63% oranında aştığınız görüyoruz. Ayrıca şirket hissesi, son dört bilanço sezonunun tamamında ekside işlem gördü. 

Çarşamba

🔎 Boeing (BA)

Bu yılın başlarındaki Alaska Airlines (ALK) fiyaskosunun ardından gündemden düşmeyen Boeing de bilançosunu açıklamaya hazırlanıyor. Şirket, 737 MAX uçağının kapısının bir uçuş sırasında kopmasının ardından 2024 için tahminde bulunmamıştı. 

Bu yılın ilk çeyreğinde ise şirket gelirlerinde 8% düşüş bekleniyor çünkü Boeing’in sorunları bitmek bilmiyor. Hisseler, bu yıl 35% düştü. Neden diye sorarsan; bir kaynak geçen hafta şirketin güvenlik endişeleri nedeniyle 787 Dreamliner üretimini durduracağını söylerken, CEO Dave Calhoun geçen ay 2024 sonunda istifa edeceğini açıkladı. 

Peki, havacılık ve uzay devinin ilk çeyrek rakamları bir geri dönüşün başlangıcı olabilir mi? Bespoke verilerine göre Boeing hisseleri son beş bilanço gününün dördünde yükseliş gösterdi. Şirket ayrıca kazanç tahminlerini 69% oranında aşıyor.

🔎 Chipotle Mexican Grill (CMG)

Güçlü restoran trafiğiyle geçtiğimiz yılın son çeyreğinde Wall Street beklentilerini rahatça aşan rakamlar açıklayan Chipotle için analistler ilk çeyrek dönemde de oldukça iyimser.

Chipotle yatırımcıları, şirketin bilanço raporuna Meksika gıda zincirinden gördüklerini beğenerek giriyor. Yılbaşından bugüne, hisseler yaklaşık 25% artış gösterdi. 

Peki hisse bu ivmesini koruyabilir mi? BTIG analisti Peter Saleh, 3.250 dolarlık hedef fiyatı ve “AL” notuyla şirket için hâlâ yükselişte. Saleh geçen ay, “Şirket daha hızlı üretimden, Paskalya vardiyasından ve Kaliforniya’daki daha yüksek fiyatlandırmadan faydalandıkça, zincir mağaza satışları mevsimsel olarak güçlü bahar sezonunda hızlanmalı.” ifadelerini kullandı. 

Şirket ayrıca, son dört çeyrek dönemde beklentileri aştı. 

🔎 Meta Platforms (META)

Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde yıllık bazda kârını üç kat artıran ve tarihinde ilk kez temettü açıklayan teknoloji devi Meta da bilanço sezonunun merakla beklenen isimlerinden biri. 

Analistler de şirket için oldukça iyimser: Wall Street, ağırlıklı olarak şirketin hisse başına kârında 100% artış öngörüyor. Meta hisseleri bu yıl şimdiye kadar da 36%’lık bir yükseliş gösterdi. 

Citi analisti Ronald Josey, kısa süre önce hissenin hedef fiyatını 590 dolara yükselerek, “Kontrollerimiz, reklamverenlerin kampanyalar için Reels ve lo-fi video reklamlarını giderek daha fazla kullandığını gösterdiğinden, Meta’nın daha fazla etkileşimden ve Reels reklam yükünden yararlandığına ve daha yeni reklam biçimlerinden yararlanacağına inanıyoruz.” yorumunu yapıyor. 

Meta, 87% oranla bilanço tahminlerini aşma konusunda güçlü bir performansa sahip. Hisseler ayrıca bilanço günlerinde ortalama 2,3% yükseldi. 

Perşembe

🔎 Alphabet (GOOGL)

Bu haftanın yakından takip edilecek bir diğer bilançosu da Alphabet olacak. Şirket, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde hayal kırıklığına uğratan reklam gelirine rağmen, Wall Street bu yılın ilk çeyreğinde şirket gelirlerinde 30% artış bekliyor.

Alphabet yatırımcıları, teknoloji devinden özellikle yapay zekâ konusunda güncellemeler bekleyecek. Geçtiğimiz ay Bloomberg News, şirketin iPhone için Gemini AI yapay zekâ araçlarını lisanslamak üzere Apple (AAPL) ile görüştüğünü bildirmişti.

Peki geçmişte neler oldu dersen, Bespoke’a göre Google’ın hisseleri bilanço günlerinde ortalama 1,3% kazanç sağlıyor. Ancak hisse, son iki bilanço gününde 9,6%’lık bir düşüş de dahil olmak üzere ekside seyretti. 

🔎 Microsoft (MSFT)

Microsoft da teknoloji bilançoları kapsamında yakından izlenen bir isim. Şirketin ilk çeyrek için gelirlerinde yıllık bazda 10% artış açıklaması bekleniyor. Ancak Microsoft, bir önceki çeyrekte güçlü Azure büyümesine rağmen 2024 için ılımlı tahminler açıklamıştı.

Microsoft hisseleri, yapay zekâdan gelen büyüme sayesinde bu yıl S&P’nin pozitif bölgede kalmasına yardımcı oldu. Şimdi yatırımcılar yeni bir ilerleme görmek istiyor. 

Microsoft perşembe günü vereceği raporda, Microsoft 365 üretkenlik yazılımının ticari müşterileri için Copilot yapay zekâ asistanının piyasaya sürülmesinin ilk tam çeyrek etkisinden bahsedecek. 

Analistler, Azure bulut büyümesinde yapay zekâ iş yüklerine bağlı daha yüksek bir payın yanı sıra bulut harcamalarını optimize etmeye çalışan kuruluşlarla ilgili yeni yorumları dinleyecekler. 

Geçmiş ne gösteriyor? Bespoke verilerine göre Microsoft’un kazançları altı çeyrektir üst üste tahminleri aşıyor. Bununla birlikte, hisse bu dört raporun yayınlanmasından sonra düştü.

Bu Haftanın Bilançolarına Teknoloji Devleri Damgasını Vuracak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC