Borsa İstanbul

Faiz Kararına 1 Kala: Piyasalar TCMB’den Ne Bekliyor?

Ocak 24, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Faiz Kararına 1 Kala: Piyasalar TCMB’den Ne Bekliyor?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), 2024 yılının ilk faiz kararını açıklamak üzere yarın (25 Ocak Perşembe) günü toplanacak. Faiz kararı saat 14.00’da açıklanacak. Yurt içi ve yurt dışında gözler bu hafta TCMB faiz kararında olacak. Peki piyasalar TCMB’den ne bekliyor?

Merkez Bankası’nın 1 haftalık repo faizi şu anda 42,5% seviyesinde bulunuyor. TCMB, son faiz toplantısında açıkladığı PPK metninde, gerekli parasal sıkılık düzeyine önemli ölçüde yaklaşıldığını değerlendirerek “ Kurul, dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine önemli ölçüde yaklaşıldığını değerlendirerek parasal sıkılaştırma hızını yavaşlatmıştır. Kurul, parasal sıkılaştırma adımlarını en kısa zamanda tamamlamayı öngörmektedir” ifadelerini kullandı.

Yurt İçi Piyasa Ne Bekliyor?

Anadolu Ajansı’nın anketine katılan 14 ekonomistin medyan beklentisi faizin bu ay 250 baz puan artırılarak 45%’ye yükseltileceği yönünde.

Foreks anketine katılan 23 ekonomistin 21’inin de faiz kararına ilişkin görüşü 250 baz puan artırılarak 45%’ye çıkarılması oldu.

Yabancı Kurumlar Ne Bekliyor?

Merkez Bankası’nın faiz kararına ilişkin olarak yabancı kurumlardan da öngörüler gelmeye başladı. Medley Advisors Piyasa Araştırma Başkanı Nick Stadtmiller, TCMB’nin politika faizini 250 baz puan artıracağı öngörüsünde bulundu. Stadtmiller, bankanın ocak ayı toplantısında faiz artırım döngüsünü sonlandırabileceğini belirtti.

Societe Generale

Societe Generale Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika Stratejisti Marek Drimal’e göre de TCMB politika faizini 250 baz puan artırarak 45% seviyesine yükseltecek. Drimal ayrıca TCMB’nin parasal sıkılaştırma adımlarını en kısa zamanda tamamlamayı öngördüğünü hatırlatarak şöyle dedi:

“TCMB, piyasadan likidite çekerek ve kredi büyümesini kontrol altında tutarak miktarsal ve kredi sıkılaşmasına devam edeceğine ve önümüzdeki yıllarda enflasyonun 5% hedefine gerilemesini sağlamak amacıyla sıkı parasal koşulların uzun süre sürdürülmesine söz verecektir.” dedi.

TCMB Anketinde Yıl Sonu Faiz Oranı Ne Oldu?

Diğer yandan TCMB’nin piyasa katılımcıları anketine göre cari ay sonu ve 3 ay sonrasına yönelik faize ilişkin beklentiler 45% olarak belirlendi.

12 ay sonrası için politika faizi beklentisi ise 36,54% düzeyinde oluştu.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: AA, Foreks

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti