Borsa Yorumları

Bu Hafta En Çok Hangi Yatırım Aracı Kazandırdı?

Bu Hafta En Çok Hangi Yatırım Aracı Kazandırdı?
Google News Icon Takip Et

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Fed’in faiz kararıyla oldukça hareketli bir hafta geçiren piyasalarda, bu hafta yatırımcısına en çok Bitcoin kazandırdı. 

Bu hafta politika faizini açıklayan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) beklentilerin aksine faizi 500 baz puan artırarak 50%’ye yükseltti. Öte yandan Fed de faiz oranlarını son 23 yılın en yüksek seviyesinde sabit bıraktı ancak yılın ilerleyen dönemleri için faiz indirimlerine kapıyı açık bırakmaya devam etti. 

💡 Haftanın En Çok Kazandıran Yatırım Araçları

Bu Hafta En Çok Hangi Yatırım Aracı Kazandırdı?

💵 Dövizlerde Merkez Bankası Hareketliliği

Dolar, serbest piyasada haftaya 32,3020 lira seviyesinde başladıktan sonra hafta içinde 32,3746 lira seviyesine kadar yükseldi. Parite, haftayı 0,7% düşüşle 32,0594 lira seviyesinden tamamladı. 

Piyasalar tarafından yakından takip edilen bir diğer parite olarak Euro, haftaya 35,2346 lira seviyesinde başladı ve hafta içinde en yüksek 35,4083 lira seviyesini gördü. Euro/lira, haftayı 1,49% kayıpla 34,7073 lira seviyesinde kapattı. 

🏅 Altına Powell Desteği Yetersiz Kaldı

Dövizler dışında sevilen ve enflasyona karşı bir koruma olarak görülen altın da bu hafta hareketliydi. Gram altın, haftaya 2.484 lira seviyesinde başladıktan sonra Fed’in güvercin yorumlarından destek alarak hafta içinde en yüksek 2.520 lira seviyesini gördü. Altın, haftayı 0,3% kayıpla 2.476 liradan tamamladı. 

📊 Faiz Kararı Haftasında Borsa İstanbul Yükselişini Sürdürdü

Haftaya yükselişle başlayan Borsa İstanbul’da BIST100 Endeksi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) sürpriz şekilde politika faizini 500 baz puan artışla 50%’ye yükseltmesinin ardından bankacılık endeksinin liderliğinde primli seyrini devam ettirdi. Endeks, haftayı 0,32% düşüş ve 9,111,50 puandan kapatsa da haftalık olarak yatırımcısına 3,20%’lik bir getiri sağladı. 

🪙 Bitcoin’de Dalgalı Seyir

Öte yandan son haftalardaki dalgalı seyriyle gündemden düşmeyen Bitcoin, geçtiğimiz haftalarda 73 bin dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesini gördükten sonra hafif geri çekildi. Kripto para birimlerinin öncü ismi, haftanın ilk işlem gününe TSİ 09.00’da 68 bin 533 dolarla başladıktan düşüşünü sürdürerek 60 bin 976 dolara kadar indi. Bugün kapanışta ise TSİ 19.30’da 63 bin 697 dolara yükselen Bitcoin, bu hafta boyunca 4,4% yükseldi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Coinmarketcap, Bloomberg, Finnet, Bloomberg2