Bu Hafta En Çok Hangi Yatırım Aracı Kazandırdı?

April 26, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Bu Hafta En Çok Hangi Yatırım Aracı Kazandırdı?

Ortadoğu’daki jeopolitik gerilimlerin ivme kaybetmesiyle piyasalar dikkatini ABD’de tüm hızıyla devam eden bilanço sezonuna ve önemli veri gündemine çevirdi. Öte yandan Borsa İstanbul, TCMB faiz kararının olduğu haftada rekor seviyeye yükseldi. 

Bu hafta yatırımcısına en çok kazandıran yatırım aracı 2,29% artış ile Borsa İstanbul oldu.

Bu Hafta En Çok Hangi Yatırım Aracı Kazandırdı?

💵 TCMB Haftasında Dövizler Sabit

Dolar, serbest piyasada haftaya 32,6107 lira seviyesinde başladıktan sonra hafta içinde kademeli olarak değer kaybetti. Parite, haftayı 0,43% kayıpla 32,4673 lira seviyesinde tamamladı. 

Piyasalar tarafından yakından takip edilen bir diğer parite olarak Euro, haftaya 34,7783 lira seviyesinde başladı. Euro/lira, haftayı 0,14% ekside, 34,7269 lira seviyesinde kapattı. 

🏅 Altında Yatay Seyir

Dövizler dışında sevilen ve enflasyona karşı bir koruma olarak görülen altın, geçtiğimiz haftalarda Ortadoğu’daki gerilimlerin risk iştahını beslemesiyle gördüğü rekor seviyelerden geri çekildi. Haftaya 2.453 lira seviyesinde başlayan gram altın, 0,73% kayıpla 2.435 lira seviyesinde kapandı.

📊 Borsa İstanbul Tarihi Zirvesini Gördü

Borsa İstanbul, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faizi 50%’de sabit bıraktığı haftada rekor seviyeye yükseldi. BIST 100 Endeksi haftanın son işlem gününde, gün içinde 9956 puanla tarihi zirvesini yeniledi. Endeks aynı zamanda haftayı da 2,05% değer kazancıyla günü 9.915,62 puandan kapatarak en yüksek haftalık kapanışını yaptı. BIST 100 Endeksi son 1 haftada yatırımcısına 2,29%’lük bir getiri sağladı.

🪙 Bitcoin’de Yarılanma Rehaveti

Öte yandan uzun bir süredir beklenen yarılanma etkinliğinin tamamlanmasıyla yakından takip edilen Bitcoin, bu hafta hafif geri çekildi.

Toplam 1,2 trilyon dolarlık piyasa değeriyle kripto para birimlerinin belirleyicisi konumundaki Bitcoin, haftanın ilk işlem gününde TSİ 09.00 66 bin 319 dolardan işlem gördükten sonra, hafta içinde en düşük 63 bin 24 doları gördü. Bitcoin, TSİ 18.50’de 63 bin 529 civarında seyrederek hafta genelinde 4,20% kayıp yaşadı. 

Bu Hafta En Çok Hangi Yatırım Aracı Kazandırdı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Coinmarketcap, Bloomberg1, 2