Borsa Haberleri

Bu Hafta En Çok Hangi Yatırım Aracı Kazandırdı?

April 19, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Bu Hafta En Çok Hangi Yatırım Aracı Kazandırdı?

Geçen hafta üç günlük Ramazan Bayramı tatili sonrası yeni hafta rehavetle başladı. Ayrıca piyasalar, bu hafta İran ve İsrail arasındaki çatışmalarla Ortadoğu gelişmelerini de yakından izledi. ABD piyasalarında bilanço sezonu tüm hızıyla devam ederken, Borsa İstanbul Ortadoğu’daki çatışmaların yarattığı endişelerler ve risk iştahının düşmesi ile hafta genelinde dalgalı bir seyir izledi. 

Bu hafta yatırımcısına en çok kazandıran yatırım aracı  0,97% artış ile Euro/TL oldu.

Haftanın En Çok Kazandıran Yatırım Araçları

Bu Hafta En Çok Hangi Yatırım Aracı Kazandırdı?

💵 Bayram Sonrası Dövizler Hareketlendi

Dolar, serbest piyasada haftaya 32,3670 lira seviyesinde başladıktan sonra hafta içinde kademeli olarak yükselişini sürdürdü. Parite, haftayı 0,68% artışla 32,5883 lira seviyesinden tamamladı. 

Piyasalar tarafından yakından takip edilen bir diğer parite olarak Euro, haftaya 34,4910 lira seviyesinde başladı. Euro/lira, haftayı 0,97% artışla 34,8261 lira seviyesinde kapattı. 

🏅 Altında Yatay Seyir

Dövizler dışında sevilen ve enflasyona karşı bir koruma olarak görülen altın da bu hafta inişli çıkışlı bir seyir izledi. Gram altın, pazartesi gününe 2.484 lira seviyesinde başladıktan sonra haftayı 0,8% artışla 2.507 liradan tamamladı. 

📊 Borsa Ortadoğu’daki Gerilimlerin Etkisi ile Dalgalı Seyretti

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi tüm dünya genelinde yaşanan tedirginlik endişesiyle hafta genelinde dalgalı bir seyir izledi.

BIST 100 endeksi haftayı 1,77% değer kazanarak 9.693,46 puandan tamamladı ancak endeks son bir haftada 1,23% oranında değer kaybı yaşadı. 

🪙 Bitcoin Dipten Toparlanmaya Çalışıyor

Öte yandan yarılanma öncesinde yeniden piyasaların odağına oturan Bitcoin, dalgalı seyrini bu hafta da sürdürdü. 

Toplam 1,2 trilyon dolarlık piyasa değeriyle kripto para birimlerinin belirleyicisi konumundaki Bitcoin, haftanın ilk işlem gününde TSİ 09.00 65 bin 468 dolardan işlem gördükten sonra, Ortadoğu’daki gerilimlerin risk iştahını düşürmesiyle hafta içinde en düşük 59 bin 698 doları gördü. Bitcoin, TSİ 18.40’ta 64 bin 500 civarında seyrederek hafta genelinde 1,3% kayıp yaşadı. 

Bu Hafta En Çok Hangi Yatırım Aracı Kazandırdı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Coinmarketcap, Bloomberg1, 2, Finnet2000