Borsa Yorumları

Bu Hafta En Çok Hangi Yatırım Aracı Kazandırdı?

April 5, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Bu Hafta En Çok Hangi Yatırım Aracı Kazandırdı?

Pazar günü gerçekleşen yerel seçimler döviz ve altın varlıklarında zayıf bir görünüme yol açarken, küresel piyasalarda başta Bitcoin olmak üzere kripto paralardaki dalgalanmalar devam etti. 

Borsa İstanbul ise seçim belirsizliğinin ortadan kalkması ve hükümet kanadından “ortodoks” politikalara devam mesajlarının gelmesiyle haftayı rekor seviyeden tamamlayarak 1 Nisan haftasının en çok kazandıran yatırım aracı oldu.

Haftanın En Çok Kazandıran Yatırım Araçları

Bu Hafta En Çok Hangi Yatırım Aracı Kazandırdı?

📊 Seçim Bitti, Borsa Yükseldi

Borsa İstanbul pazar günü yapılan yerel seçimlerin yarattığı belirsizliğin ortadan kalkması ile mart ayındaki dalgalı seyrini hafta genelinde bir müddet sürdürse de hafta sonuna doğru alımların gelmesinden destek buldu. BIST 100 Endeksi, cuma gününü 5,37% artış ve 9.618,83 puan ile rekor seviyeden kapattı. Borsa İstanbul’da haftalık kazanç ise 5,21% olarak gerçekleşti. 

Seçimin belirsizliğinin kalkmasının yanı sıra hükümet nezdinden gelen “ortodoks” politikalara “devam” mesajları ise piyasalarda, yabancı yatırımcıların son dönemde Türkiye’ye karşı artan güveninin devam edeceği beklentilerini doğurdu. 

💵 Seçim Sonrası Dövizler Yatay

Dolar, serbest piyasada haftaya 32,4214 lira seviyesinde başladıktan sonra hafta içinde 32 liranın altına inerek 31,9164 seviyesini gördü. Parite, haftayı 1,4% düşüşle 31,9610 lira seviyesinden tamamladı. 

Piyasalar tarafından yakından takip edilen bir diğer parite olarak Euro, serbest piyasada haftaya 35,0129 lira seviyesinde başladı ve hafta içinde en düşük 35,5350 lira seviyesini gördü. Euro/lira, haftayı 1,1% kayıpla 34,6208 lira seviyesinde kapattı. 

🏅 Altında Jeopolitik Gerilimler Yetersiz Kaldı

Dövizler dışında sevilen ve enflasyona karşı bir koruma olarak görülen altın da bu hafta dövizlere benzer bir seyir izledi. Gram altın, haftaya 2.460 lira seviyesinde başladıktan sonra hafta içinde kademeli olarak düştü ve haftayı 0,2% kayıpla 2.455 liradan tamamladı. 

🪙 Bitcoin Dipten Toparlanmaya Çalışıyor

Öte yandan son haftalardaki dalgalı seyriyle gündemden düşmeyen Bitcoin, dalgalı seyrini bu hafta da sürdürdü. Toplam 1,3 trilyon dolarlık piyasa değeriyle kripto para birimlerinin belirleyicisi konumundaki Bitcoin, haftanın ilk işlem gününde TSİ 09.00’da 69 bin 385 dolardan işlem gördükten sonra hafta içinde en düşük 65 bin 37 dolara indi. Bitcoin, TSİ 18.30’da 68 bin civarında seyrederek hafta genelinde 1,9% kayıp yaşadı. 

Bu Hafta En Çok Hangi Yatırım Aracı Kazandırdı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Coinmarketcap, Bloomberg1, 2