BIST Şirket Haberleri

Bu Gece Gözler Moody’s Türkiye Kredi Notu Değerlendirmesinde Olacak

Aralık 15, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Bu Gece Gözler Moody’s Türkiye Kredi Notu Değerlendirmesinde Olacak

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in değerlendirme açıklamasını bu gece (15 Aralık Cuma) duyurması bekleniyor. Türkiye kredi notu beklentileri ağırlıkla “B3” olarak tutulması yönünde iken, görünümde “durağan”dan “pozitif”e iyileşme yaşanması tahmin ediliyor.

Bu Gece Gözler Moody’s Türkiye Kredi Notu Değerlendirmesinde Olacak
  • Foreks Haber’in düzenlemiş olduğu Moody’s değerlendirme beklenti anketi için katılım sağlayan 15 ekonomistin 12’si görünümün “pozitif’e yükseltileceği görüşünü bildirdi. 5 ekonomist ise daha iyimser şekilde kredi notunun “B3″ten “B2″ye yükseltileceği tahminini paylaştı.
  • “B3″ten “B2″ye yükseltileceği tahmininde bulunan 5 katılımcıdan 2’si görünümün “durağan” gerçekleşeceğini, 3’ü ise “pozitif” olarak revize edileceği tahminlerinde bulundu.
  • Her ne kadar kuruluşun takviminde 15 Aralık Cuma Türkiye’ye dair değerlendirme bulunuyor olsa da zaman zaman takvimde işaretlenen tarihlerde herhangi bir açıklama yapılmayabiliyor.
  • Moody’s, son değerlendirmesini 12 Ağustos 2022 tarihinde gerçekleştirmişti. Türkiye’nin kredi notunu ‘B2’den ‘B3’e düşürürken, ‘Negatif’ olan görünümü ‘Durağan’ olarak değiştirmişti. Piyasa tarafından olumsuz yönde önemli bir değişiklik olarak yorumlanmıştı.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Foreks Haber

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti