Borsa Yorumları

Bu Dolaylı Yapay Zekâ Kazananlarına Dikkat – Fidelity

March 15, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Bu Dolaylı Yapay Zekâ Kazananlarına Dikkat – Fidelity

Fidelity International’a göre, en son teknoloji dalgasını yakalamak isteyen yatırımcılar için Nvidia (NVDA) gibi gösterişli yapay zekâ isimlerinin ötesinde cazip bir hisse dünyası var. 

Yatırım şirketi yayınladığı bir raporda, bazı dolaylı yapay zekâ isimlerinin yarı iletken dökümhaneleri, paketleme teknolojisi şirketleri ve bellek isimlerini içerdiğini belirtti.

Fidelity analistleri, “Yatırımcılar, sözde sıcak yapay zekâ hisselerine odaklanmak yerine – çünkü bugün büyük olan isimler yarının kazananları olmayabilir – yapay zekânın faydalarının yatırımcılar için hemen açık olmayabileceği birçok dolaylı kazananı değerlendirmeyi düşünebilir.” yorumunu yapıyor.

Rapor, mevcut yapay zekâ furyası ile dot-com balonu patlamadan önceki internet çağı arasındaki benzerliklerin altını çiziyor: 

İnternet hisseleri o zamanlar ‘sıcak hisselerdi’ ve bazı başarılı şirketler görsek de birçoğu başarısız oldu. Bize göre, yapay zekâ da benzer bir trend izleyecek.”

Bu nedenle, yatırımcıları seçecekleri hisseler için daha uzaklara bakmaya teşvik eden analistler, belirli sektörlerin yanı sıra veri merkezi sağlayıcıları ve hatta bu veri merkezlerine güç sağlamak için enerji sağlayan kamu hizmetlerinin büyük bir fırsat görebileceğini düşünüyor. 

⭐ Öne Çıkan Hisseler

ChatGPT’nin Kasım 2022’de piyasaya sürülmesiyle başlayan yapay zekâ patlaması, grafik işlem birimleri sohbet robotunu eğitmek ve çalıştırmak için kullanılan çiplerin sahibi Nvidia için özel bir nimet oldu. Çip tasarımcısının hisseleri, geçtiğimiz yıl neredeyse 280% artış gösterdi.

Bununla birlikte, Nvidia’nın ötesine bakıldığında, Fidelity’nin beğendiği yapay zekâ ile ilişkili sektörlerdeki hisseler de yükselişe geçti. Dünyanın en büyük fason dökümhanesi ve Nvidia tedarikçisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Company’nin (TSM) hisseleri, geçtiğimiz yıl 50% yükseldi. 

Bu isimlerin yanı sıra yapay zekâ sunucusu ve çip ekipmanı tedarikçileri gibi diğer dolaylı faydalanıcılar da önemli kazançlar elde etti.

Veri merkezleri için üst düzey yapay zekâ sunucuları tedarikçisi Super Micro Computer’ın (SMCI) hisseleri yaklaşık 1,175% ralli yaparken, TSMC’ye çip üretimi için kritik litografi makineleri tedarik eden Hollandalı çip ekipmanı üreticisi ASML (ASML) de geçtiğimiz yıl 53% yükseldi.

Fidelity ayrıca yazılım ve hizmet şirketlerinin de dikkate alınması gerektiğini söyleyerek, “Yeni teknolojiyi çok hızlı bir şekilde benimseyebilen tüketicilerin aksine, işletmeler arasında benimseme çok daha yavaş. İşte bu noktada bu şirketler veri, entegrasyon ve yönetişim hizmetleri gibi alanlarda yardımcı olabilirler.” diyor. 

Bu Dolaylı Yapay Zekâ Kazananlarına Dikkat - Fidelity

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC