Borsa Yorumları

Bu Biyoteknoloji Hissesine Dikkat!

December 2, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Bu Biyoteknoloji Hissesine Dikkat!

Goldman Sachs’tan gelen açıklamaya göre yatırımcılar, yeni obezite ilacının başarısına bağlı olarak şu anki seviyesini ikiye katlama potansiyeli olan Altimmune (ALT) hisselerine yönelmeli.

Altimmune hisselerini “AL” notuyla tavsiye eden analist Corinne Jenkins, bir obezite tedavisi olan pemvidutide ile ilgili çalışmalardan olumlu sonuçlar alınacağına dair öngörüsünün çok güçlü olduğunu vurguladı.

Jenkins çarşamba günkü bilgilendirme yazısında, “Klinik verilere ve patentli lojistik büyüme modeli değerlendirmemize dayanarak, ALT’ın ana ürünü pemvidutide ile ilgili olarak obezite hastaları üzerinde yapılan Faz-2 MOMENTUM çalışmasından başarılı bir sonuç alınma olasılığına dair görüşümüz olumlu” dedi.

“Bu deneyden elde edilecek olumlu bir sonuç pemvidutide için obezitede bir kavram kanıtı oluşturmakta. Yüksek seviyede stratejik ilgi duyduğumuz, klinik olarak kanıtlanmış ve Faz-3 çalışmalarına hazır ilaçlara giden yolda şirket için önemli bir ticari fırsatın kapılarını da açar” ifadelerini sözlerine ekledi.

Nisan ayında 48 haftalık bir deneye başlandığını duyuran Altimmune (ALT), obezite tedavisi için ilaç geliştirme çalışmalarına ağırlık veren tek ilaç şirketi değil. Novo Nordisk A/S (NVO) ve Eli Lilly (LLY) bu alanda dikkat çeken büyük oyuncular arasında. Bununla birlikte analist, büyümekte olan obezite pazarının “kazananı olmayan bir oyun” olmadığını ve bu alanda yeni oyuncular için de yer olduğunu düşünüyor.

Jenkins yazısında, “İnanıyoruz ki, pemvidutide tedavisinin sağlayacağı kalp-damar ve lipid kazanımları ALT’ın dikkate değer bir pazar payına sahip olmasını ve rekor seviyede gelir elde etmesini sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Analist, pemvidutide tedavisinin ileride diğer hastalıklarda kullanılmasına yönelik çalışmaların da ilacın türevlerinin üretilmesine destek olacağını tahmin ediyor.

Jenkins yazısında, “Obezitenin ötesinde, NASH (nonalkolik steatohepatit) ve Tip 2 Diyabet alanında gelecek altı ay içindeki ek sonuçlara dikkat çekmek isteriz. Rekabetin arttığı bu ortamda farklılaşmanın anahtarı olarak gördüğümüz bu gelişme, pemvidutide tedavisinin metabolik hastalıklar yönünden profilini ortaya koyacak” dedi.

Altimmune hisseleri bu yıl 8% değer kazanmasına rağmen analist bu değerin daha da yükseleceğini öngörüyor. Analistin belirlediği 20 dolarlık fiyat hedefi, hissenin çarşamba günkü kapanış fiyatına kıyasla yaklaşık 101% yükselme potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor. Hisse perşembe günü açılış öncesi işlemlerde 4%’ten fazla değer kazandı.

Bu Biyoteknoloji Hissesine Dikkat!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC