Borsa Yorumları

Bu 3 Hisse Muazzam Bir Alım Fırsatı Sunuyor – Bill Nygren

October 6, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Bu 3 Hisse Muazzam Bir Alım Fırsatı Sunuyor – Bill Nygren

Oakmark Funds’tan Bill Nygren’e göre şu anda bazı sektörlerde ucuz birkaç hisse, yatırımcılar için çok iyi bir alım fırsatı sunuyor.

Üst düzey değer odaklı fon yöneticisi, fiyat-kazanç katsayılarındaki farkta görülen aralığın “gerçekten olağandışı” bir faktör olduğunu düşünüyor.

Nygren “En pahalı 50 hisse, S&P 500’deki en ucuz 50 hisseden yaklaşık sekiz kat daha pahalı ve bu, gerçekten alışılmadık bir durum – bu oran genellikle bugünkünün yarısı kadar olur. Bunun bizim için anlamı, düşük F/K’lı hisselerin avlanma alanının alışılmışın üzerinde fırsat sağlamasıdır.” yorumunu yapıyor. 

Nygren, finansal hizmetler, sigorta, enerji ve bazı dayanıklı tüketim malları sektörlerindeki yüksek kaliteli şirketlerin hisselerine yatırım yaptığını belirten Nygren, “Geçtiğimiz on yıldaki gibi yalnızca büyük şirketlerin hisselerini satın alıp ne kadar pahalı oldukları konusunda endişelenmeyeceğiz. Ancak daha çok iş değerine odaklanan temel bir yatırımın ödüllendirileceğini düşünüyoruz.” diyor. 

Oakmark Funds’a 1983 yılında katılan Nygren, Michael Nicolas ve Robert Bierig ile birlikte 18 milyar dolarlık Oakmark Fonu’nu yönetiyor. 1991’de piyasaya sürülen fon, o günden bu yana yıllık 12,55% getiri sağladı. Bu oran, Russell 1000 Value endeksinin 9,71%’lik ve S&P 500 Total Return endeksinin 10,16%’lık getirisinin üzerinde.

Fonun varlıklarının 40%’ı finans sektöründe, 15,3%’ü iletişim hizmetlerinde ve 12,7%’si tüketici sektöründe, geri kalanı ise teknoloji, enerji, sağlık ve diğer sektörlerde yer alıyor. 

🥇 “Büyük İsimler Rekabet Açısından Daha Avantajlı”

Peki, Nygren hangi hisseleri beğeniyor? Görünüşe göre fon yöneticisinin gözü banka ve enerji hisselerinde. 

Wells Fargo’yu (WFC) “muazzam bir fırsat” olarak tanımlayan Nygren, “Wells Fargo gibi bir şirketin – maddi defter değeri civarında, en güçlü perakende mevduat franchise’larından birine sahip tek haneli F/K katsayısı ve sahip olduğu ekstra düzenleyici denetimden çıkma yolunda ilerliyor – uzun vadeli yatırımcılar için muazzam bir fırsat sağladığını düşünüyoruz.” diyor. 

Ancak Nygren’e göre bu yalnızca Wells Fargo’ya özgü bir durum değil. Aynı zamanda tek haneli F/K ile işlem gördüğünü söylediği Capital One’ı (COF) da beğenen Nygren, büyük bankaların üst yönetimlerinin fazla sermayeyi hissedarlara geri verme konusunda “çok rahat” olduklarını belirtiyor:

Muhtemelen yavaşlayan bir ekonomiye girdiğimiz için artık birbirimizi kredi büyümesi konusunda ölçme kapsamında bu rekabet ortadan kalkıyor. Dolayısıyla, bunun tüm bankacılık sektörünü geçmişte olduğundan çok daha iyi bir konuma getirdiğini düşünüyoruz. Ve büyük isimlerin, rekabet açısından daha avantajlı olduğuna inanıyoruz.

Wells Fargo ve Capital One, sırasıyla 2,9% ve 3,4% ile Oakmark Fonu’nun ilk 10 hissesi arasında yer alıyor.

💸 Risk Yüksek Ama Ucuz

Nygren, “riskin olduğu, yatırımcıların şirketlerin gelecekleri konusunda endişeli olduğu çok sayıda hisseye” sahip olduklarını, ancak bu nedenle bu hisselerin giriş fiyatının çok düşük olduğunu söylüyor.

Bu alanda yer alan sektörlerden biri de enerji şirketleri. Nygren’in olumlu bir görünüme sahip olduğu hisselerden biri de “gerçekten ilgi çekici bir hikaye” olarak tanımladığı ABD’li petrol şirketi ConocoPhilips (COP).

Nygren, şirketin önümüzdeki on yıl içinde, temettü ve hisse geri alımlarının bir kombinasyonu olarak hissedarlara mevcut piyasa değerinin “bir ve üç katı” olarak geri dönebileceğini söylediğini belirtti.

Bu 3 Hisse Muazzam Bir Alım Fırsatı Sunuyor - Bill Nygren

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC