Borsa Yorumları

Bu 3 Çip Şirketi Yapay Zekâ Ağ Savaşını Kazanabilir!

June 23, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Bu 3 Çip Şirketi Yapay Zekâ Ağ Savaşını Kazanabilir!

Bank of America; belirli çip üreticilerinin, yapay zekâ tabanlı ağ teknolojilerindeki hızlı gelişmeler nedeniyle diğerlerinden daha avantajlı olduğunu düşünüyor. 

🔍  BofA raporuna göre bu şirketler, artan yapay zekâ talebinin karşılanması ve ağ hizmetlerinin geliştirilmesi için hayati önem taşıyor. Çip şirketlerine yönelik bu görünüm, sektörün önümüzdeki yıllarda nasıl şekilleneceğine dair önemli bir öngörü olduğunu da gösteriyor.

Ağ yarı iletkenleri de birçok üretici yapay zekâ modellerinin altında yatan grafik işlemci üniteleri için kritik bir rol oynuyor. Bu kapsamda BofA analisti Vivek Arya’ya göre Nvidia (NVDA), Marvell Technology (MRVL) ve Broadcom (AVGO) Ethernet ağları teklifleriyle uzun vadeli talepten yararlanmak için çok iyi bir konumda. 

Arya, “Ethernet, yüksek bant genişliğinden genişletilebilirlik alanlarına kadar daha geniş bir iş yükü yelpazesine sahip.” diyor. 

📈 Bu şirketler arasında Nvidia’nın olmasına herhalde kimse şaşırmaz. Yılbaşından bu yana 195% ralli yapan şirket, bu yıl  teknoloji hisseleri genelindeki artışın önde gelen iticilerinden biri oldu. 

Nvidia son zamanlarda yapay zekâ ve derin öğrenme alanında çeşitli yenilikçi girişimlere öncülük etti. Nvidia’nın çözümleri, bu alanda sürekli olarak büyüyen bir ihtiyaca hizmet ediyor desek yalan olmaz.

Öte yandan daha hızlı veri talebi de iyileşen bant genişliği ve ağ altyapısı için 1,4 milyar dolarlık bir fırsat yaratıyor. Marvell Technology, halihazırda bu alanda 75’lik pazar payına sahip.

🎯 Bu görünüm göz önüne alındığında Arya Broadcom’un 12 aylık ortalama hedef fiyatını 950 dolardan 1,050 dolara, Marvell’in hedef fiyatını da 70 dolardan 75 dolara yükseltti. Arya’nın çip sektöründeki favori hissesi olarak Nvidia da tahtını koruyor. 

Bu 3 Çip Şirketi Yapay Zekâ Ağ Savaşını Kazanabilir!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC