Borsa Haberleri

Broadcom’a VMware Satın Alımı için İngiltere’den İzin Çıktı

August 21, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Broadcom’a VMware Satın Alımı için İngiltere’den İzin Çıktı

Broadcom’un (AVGO) VMware’i (VMW) satın alma planı İngiliz düzenleyiciler tarafından onaylandı. Yaklaşık 61 milyar dolar değer biçilen anlaşmanın önündeki son büyük engeller ise ABD ve Çin’den beklenen onaylar. 

İngiltere Rekabet ve Piyasalar Kurumu, çip üreticisi Broadcom’un bulut bilişim şirketi VMware’i satın almasının, sunucu donanım bileşenlerinin tedarikinde rekabeti önemli ölçüde etkilemeyeceğini söyledi. 

Artık anlaşmaya onay vermesi gereken son büyük Batılı düzenleyici kurum ise ABD Federal Ticaret Komisyonu. Ancak daha büyük bir engel de Çin’den gelecek bir karar olabilir. 

Çinli düzenleyiciler bu ay Intel’in (INTC) Tower Semiconductor’ı (TSEM) 5,4 milyar dolara satın alma planını onaylamayarak anlaşmanın sonlandırılmasına yol açmıştı. 

Önemli: Herhangi bir anlaşmaya taraf olan iki şirketin Çin’de yıllık 117 milyon dolardan fazla gelir elde etmesi halinde, birleşme Çin’de bir antitröst incelemesini tetikliyor. Broadcom ise Çin’den milyarlarca dolar gelir elde ediyor. 

Intel anlaşmasının başarısızlığa uğraması Çin’in antitröst inceleme sürecini kendi gücünü göstermek için kullandığına dair endişeleri arttırmış olsa da, Broadcom davasında da aynı şeyi yapacağını varsaymak için bir neden yok.

Anlaşma, esasen yarı iletken sektörünün dışında bir genişleme ve Çin geçtiğimiz aylarda Microsoft’un (MSFT) Activision’ı (ATVI) satın almasını onaylamıştı.

İngiltere’den gelen açıklamaların ardından Broadcom 0,2% yükselirken, VMware 6,6% ralli yaptı. 

Broadcom’a VMware Satın Alımı için İngiltere’den İzin Çıktı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barron’s