Borsa Yorumları

Broadcom ve Marvell, Özel Yapay Zekâ Çipleri Pazarına Hakim Olacak – JPMorgan

June 4, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Broadcom ve Marvell, Özel Yapay Zekâ Çipleri Pazarına Hakim Olacak – JPMorgan

JPMorgan, Broadcom (AVGO) ve Marvell Technology’nin (MRVL) hızla büyüyen özel çip pazarının üst düzey segmentine “hakim olacağını” düşünüyor.

Banka, uygulamaya özel entegre devre (ASIC) pazarının üst segmentinin 20 milyar ila 30 milyar dolar aralığında bir değere ulaşmasını ve büyük ölçüde üretici yapay zekâ desteğiyle yıllık 20%’lik bir CAGR ile büyüyeceğini öngörüyor.

Analist Harlan Sur bir yatırımcı notunda “Özel ASIC’ler, bulut/hiper ölçekli devler (Google, Meta/Facebook, Microsoft, Amazon, vb.) daha fazla farklılaşma, daha iyi performans, daha düşük güç tüketimi ve daha düşük genel silikon maliyetleri aramaya devam ederken, kullanıma hazır ticari çözümlere (Nvidia H100/B200) kıyasla bilgi işlem hızlandırıcıları için güçlü bir alternatif.” diyor.

Google (GOOGL), Meta Platforms (META), Microsoft (MSFT) ve Amazon (AMZN) gibi büyük hiper ölçekleyiciler, kısmen Nvidia (NVDA) gibi şirketlere bağımlılığı azaltmak için kendi özel ürünlerine odaklandılar. JPMorgan ise Broadcom ve Marvell’in bu görünümden fayda sağlayacağına inanıyor; Broadcom özel ASIC pazarının yaklaşık 60%’ına, Marvell ise 15%’ine sahip.

Analistler, “Broadcom için, ekibin Google’daki siparişleri hızlandırarak (Broadcom / Google, Google’ın TPU yapay zekâ işlemci ailesinin son 6 neslini birlikte tasarladı), Meta’nın yeni nesil yapay zekâ bilgi işlem altyapısını desteklemek için bilgi işlem, ağ ve depolama mimarisini oluşturmasıyla ve bunun önümüzdeki iki yıl içinde milyarlarca dolarlık bir fırsat haline gelmesiyle, bu yıl yapay zekâ gelirlerinde yaklaşık 11 milyar dolar gelir sağlayabileceğine inanıyoruz.” ifadelerini kullanıyor. 

Analistler, Marvell’in 5 nanometrelik Tranium çipinde Amazon ve 5 nanometrelik Axion ARM CPU çipinde Google ile çalıştığı için bu yıl ASIC’lerden ve ağdan 1,6 milyar ile 1,8 milyar dolar aralığında ve gelecek yıl 2,8 milyar ile 3 milyar dolar aralığında yapay zekâ geliri elde edebileceğini de sözlerine ekledi.

Broadcom ve Marvell, Özel Yapay Zekâ Çipleri Pazarına Hakim Olacak - JPMorgan

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha