Borsa Haberleri

Broadcom, Güçlü Bilançosuna Rağmen Volatil Seyrediyor

June 2, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Broadcom, Güçlü Bilançosuna Rağmen Volatil Seyrediyor

Yapay zekâdan nasibini almak için harekete geçen yarı iletken üreticisi Broadcom (AVGO), açıkladığı güçlü bilanço ve olumlu yıl sonu öngörülerine rağmen, yapay zekâ hamlelerinin şirketin diğer segmentlerini eritip eritmediği endişeleriyle hisse geriledi. 

Önce iyi haberler: Broadcom mali ikinci çeyrek bilançosunda, Wall Street’in 10,12 dolarlık beklentisini aşarak 10,32 dolar hisse başına kâr açıkladı. Ayrıca şirketin gelirleri de beklentilere paralel 8,73 milyar dolar oldu. 

Broadcom’un yılın geri kalanına yönelik beklentileri de oldukça olumlu. Yarı iletken üreticisi mali üçüncü çeyrekte gelirlerinin 8,72 milyar dolarlık analist beklentisinin üzerinde, 8,85 milyar dolara ulaşmasını bekliyor. 

Bilanço açıklamasında konuşan CEO Hock Tan, Microsoft (MSFT) destekli OpenAI’ın ChatGPT’sine benzer üretici yapay zekâ modellerinin, 2024 mali yılında şirket gelirlerinin dörtte birini oluşturacağını söyledi. 

Tan, “Üretici yapay zekâdan oluşan fırsatla bugünkü gelirimiz, yarı iletken segmentimizin yaklaşık 15%’ini temsil ediyor.” dedi. 

CEO’nun iddialı açıklamalarının ardından AVGO dün kapanış sonrasında 4%’e kadar yükselirken, bazı analistlerin endişeleri bu artışın kısa ömürlü olmasına yol açtı.

Bilanço açıklamasında yer alan analistler, söz konusu rakamlar göz önüne alındığında bu durumun şirketin diğer segmentler üzerinde olumsuz bir etkiye yol açıp açmayacağını bilmek istedi. Tan, böyle bir durum öngörmediğini ve bütçelerin bu kadar hızlı bir şekilde değişmediğini söylese de analistler ikna olmamış gibi görünüyor. 

Böylece AVGO, güçlü başladığı bilanço açıklamasını 2,5% düşüşle tamamladı. 

Broadcom, Güçlü Bilançosuna Rağmen Volatil Seyrediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barron’s, MarketWatch