Borsa Haberleri

Broadcom, Analistlerden Tam Not Aldı

May 30, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Broadcom, Analistlerden Tam Not Aldı

Wall Street analistlerinin, Broadcom’un (AVGO) altyapısında yakın vadede “dirençli bir görünüm” bekledikleri açıklamalarıyla şirket hissesi 7%’ye yakın değer kazandı. 

KeyBanc Capital Markets analisti John Vinh, şirketin hem ağ hem de geniş banttaki çoklu güncelleme döngülerinden yararlandığını ve ayrıca Google’ın (GOOG) (GOOGL) TPU’larını örnek göstererek, üretken yapay zekâ ile ilişkili özel ASIC talebinden faydalandığını söyledi.

Vinh, “AVGO’nun bilançosunda ve yılsonu tahminlerinde beklentileri aşmasını bekliyoruz.” dedi. Analist ayrıca yatırımcılar arasında da Broadcom’a yönelik “görece olumlu bir pozisyon” olduğunu belirtti. Bunun sebebi de muhtemelen şirketin Apple’la (AAPL) üretici yapay zekâ alanında yaptığı anlaşma. 

JPMorgan analisti Harlan Sur da Broadcom’un Google’ın 2024 veya 205’te piyasaya sürülecek altı nesil çipini tasarlamak için yaptığı çalışmalarla, gelecek yıl TPU çip satışlarında 4 milyar dolardan fazla gelir elde edebileceğini düşünüyor. 

Sur ayrıca Broadcom’un Meta Platforms (META) gibi kendi özel çiplerini tasarlamak isteyen diğer şirketlerden de faydalanabileceğini belirtti.

Sur, “Büyük bulut devlerinin yazılım çerçevelerinin yanı sıra daha fazla performans/güç/maliyet/farklılaşma sağlamaya çalıştıkça, şirket özel çip tasarımına yönelik eğilimlerden güçlü bir şekilde yararlanabilir.” yorumunu yaptı. 

1 Haziran’da kapanıştan sonra ikinci çeyrek bilançosunu açıklaması beklenen şirket için analistler 10,12 dolar hisse başına kâr ve 8,7 milyar dolar gelir öngörüyor. 

Broadcom, Analistlerden Tam Not Aldı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha