Borsa Haberleri

Broadcom, 10 Milyar Dolarlık Yapay Zekâlı Çip Satışı Öngörüyor

Mart 8, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Broadcom, 10 Milyar Dolarlık Yapay Zekâlı Çip Satışı Öngörüyor

ABD’li çip üreticisi Broadcom (AVGO), analist beklentilerini aşan bilançosunda bu yıl yapay zekâlı çip satışlarından 10 milyar dolar gelir elde etmeyi beklediğini söyledi. Ancak şirketin 2042’e yönelik genel beklentileri yatırımcıları ikna etme konusunda yeterli olmadı. 

Nvidia’dan (NVDA) sonra ABD’nin en değerli ikinci çip şirketi, ilk mali çeyrekte gelirlerini yıllık bazda 34% artırarak 11,9 milyar dolara taşıdı ve analistlerin 11,72 milyar dolarlık beklentisini aştı. 

Ayrıca şirketin GAAP dışı net kârı da bu dönemde 5,01 milyar dolarlık konsensüsün üzerinde, 5,25 milyar dolar oldu. Broadcom bu dönemde 10,99 dolar düzeltilmiş hisse başına kâr elde etti. Analistlerin tahmini 10,30 dolardı. 

Geçtiğimiz yıl VMware ve CA Technologies gibi şirketleri bünyesine katarak portföyünü genişleten şirketin altyapı yazılımı gelirleri, bu dönemde 153%’lük bir artışla 4,57 milyar dolara yükseldi ve 4,49 milyar dolarlık beklentiyi aştı. 

Bu güçlü sonuçlara rağmen şirketin yaklaşık 40%’lık bir artış ima eden 2024’e yönelik önceki 50 milyar dolarlık gelir tahminini sabit bırakması, yatırımcıları memnun etmedi. 

Şirketin daha küçük rakibi Marvell Technology’nin (MRVL) gelir tahmini de piyasa beklentilerinin altında kaldı. Broadcom piyasa öncesi işlemlerde 2%, Marvell 6% değer kaybetti.

Her iki şirket de OpenAI’ın ChatGPT’si veya Google’ın (GOOGL) Gemini’ı gibi yapay zekâ teknolojilerindeki patlamadan pay alacaklarına inanan yatırımcılar tarafından yakından izleniyor.

Broadcom ve Marvell, yapay zekâ bilgi işleminin gerektirdiği büyük miktarda verinin taşınmasına yardımcı olan ağ çipleri satıyor ve her ikisi de müşterilerin özel yapay zekâ çipleri tasarlamasına yardımcı oluyor.

Broadcom CEO’su Hock Tan, analistlerle yaptığı bir görüşmede şirketin 2024 yılındaki yapay zekâ çipi gelirinin yaklaşık 7 milyar dolarının sadece iki büyük müşterinin özel yapay zekâ çipleri tasarlamasına yardımcı olmaktan geleceğini söyledi. 

Tan müşterilerin adını vermedi ancak analistler yaygın olarak bunların Alphabet’in Google’ı ve Facebook’un sahibi Meta Platforms (META) olduğuna inanıyor.

Broadcom’un hisselerinde 2024 yılında yaşanan ve büyük ölçüde yapay zekâ iyimserliğiyle beslenen 26%’lık yükseliş, Kaliforniya merkezli şirket için yüksek büyüme beklentileriyle birlikte geldi. 

TECHnalysis Research’ten Bob O’Donnell, “Çipleri, yapay zekânın hücumuyla daha teğetsel olarak görülen şirketler için, büyüme oranlarında kaçınılmaz olarak büyük yapay zekâ trendleriyle kolayca eşleştirilemeyen başlangıçlar ve duraklamalar olacaktır.” yorumunu yapıyor. 

Broadcom, Microsoft (MSFT) ve diğer teknoloji devlerinin Broadcom’un ağ sistemlerinin çoğunu tedarik ettiği veri merkezlerine yönelik harcamaları artırması nedeniyle, teknoloji dünyasında yapay zekâ coşkusunun faydalanıcılarından biri olarak görülüyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Broadcom, Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti