Borsa Haberleri

Bristol-Myers, RayzeBio’yu 4,1 Milyar Dolara Satın Aldı

December 26, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Bristol-Myers, RayzeBio’yu 4,1 Milyar Dolara Satın Aldı

Bristol Myers Squibb (BMY), kanser ilacı çabalarını güçlendirmek için RayzeBio’yu (RYZB) yaklaşık 4,1 milyar dolara satın alacağını açıkladı. Şirketin bu hamlesi, ilaç üreticisi tarafından bir haftadan kısa bir süre içinde yapılan ikinci milyar dolarlık anlaşmaya işaret etti.

RayzeBio anlaşmasıyla Bristol, tümör hücrelerini yok etmek için radyoaktif parçacıklar kullanan geç aşama hedefli bir kanser tedavisi elde edecek. RayzeBio tarafından RYZ101 olarak adlandırılan ilaç, nadir görülen bir pankreas kanseri türü için geç aşama çalışmalarda test ediliyor.

Bristol Myers ayrıca, yeni atanan CEO Chris Boerner’in ilaç üreticisinin başına resmen geçmesinden yaklaşık iki ay sonra, geçtiğimiz hafta cuma günü şizofreni ilacı geliştiricisi Karuna Therapeutics’i (KRTX) 14 milyar dolara satın aldığını duyurmuştu.

Her iki anlaşma da Bristol Myers için önemli bir dönemde geldi; şirketin en önemli ilaçları olan kan kanseri tedavisi Revlimid ve kan inceltici Eliquis’in satışları jenerik rekabetten darbe alırken, diğer eski tedaviler de bu on yılın sonunda patent korumasını kaybetmekle karşı karşıya.

Biyoteknoloji sektöründe anlaşmaların ardı arkası kesilmiyor. Geçtiğimiz haftalarda Eli Lilly (LLY) 1,4 milyar dolara Point Biopharma’yı satın alacağını açıklarken, AbbVie (ABBV) ise 8,7 milyar dolara Cerevel Therapeutics’i (CERE) ve 10 milyar dolara ImmunoGen’i (IMNG) satın alacağını duyurmuştu. 

Bristol-Myers, RayzeBio’yu 4,1 Milyar Dolara Satın Aldı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters