Borsa Haberleri

Bristol-Myers, Karuna Therapeutics’i Satın Alacak

Bristol-Myers, Karuna Therapeutics’i Satın Alacak
Google News Icon Takip Et

Bristol Myers Squib (BMY), 14 milyar dolarlık bir anlaşmayla Karuna Therapeutics’i (KRTX) satın alacağını açıkladı. Şirket bu anlaşmayla, eski tedavilerin patentleri sona ererken büyümesini güçlendirecek umut verici yeni ilaçlar kazanmayı hedefliyor.

Anlaşma şartlarına göre Bristol, Karuna için hisse başına nakit 330 dolar ödeyecek ve bu da hissenin son kapanış fiyatına göre 53,4%’lük bir primi temsil ediyor.

Söz konusu satın alma, Bristol’un kanser ilacı üreticisi Mirati Therapeutics’i (MRTX) 5,8 milyar dolara satın alma anlaşmasından yaklaşık iki ay sonra gerçekleşti.

New York merkezli Bristol, ciddi bir rekabetle karşı karşıya olan en önemli iki ilacı kan kanseri tedavisi Revlimid ve kan inceltici Eliquis’e olan talebin azalması nedeniyle ilaç hattını genişletme baskısı altında.

Analistler, Karuna’nın KarXT adı verilen ilacın satışlarının milyarlarca dolar olacağını öngörüyor. Karuna’nın ilacının yetişkinlerde kullanımına ilişkin karar, gelecek yılın eylül ayına kadar açıklanacak. Şizofreni için çeşitli ilaçlar mevcut olsa da KarXT, kilo alımı gibi daha az yan etkilere neden olması yeni bir ilaç sınıfına ait olduğu düşünülüyor. 

Bristol bünyesine dahil olan şirket aynı zamanda Alzheimer hastalığına bağlı psikoz hastalarını tedavi etmek için ilaçlar üzerinde de çalışıyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters