Ekonomi ve Finans Haberleri

Brent, Yükselişini Korumak İstiyor

May 13, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Brent, Yükselişini Korumak İstiyor

Fed politika yapıcıların bir süre daha sıkı faiz politikasını koruyacağı beklentilerinin ardından geçen hafta 1 dolar değer kaybeden petrol fiyatları, enflasyon öncesi yeniden hareketlenerek geçen haftaki yükseliş eğilimini korumaya çalışıyor. 

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 17.45’te 1,22% artışla varil başına 83,80 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri ise 1,47% artışla varil başına 79,41 dolardan işlem gördü. 

Fiyatlar geçen hafta Gazze’deki çatışmaların durdurulmasına yönelik müzakerelerin son turunda ilerleme kaydedilememesi gibi birkaç faktörden destek bulsa da ekonomik gelişmeler yeniden ön plana çıktı.

Genel olarak küresel politika yapıcılardan gelen yorumlar, İngiltere ve Avrupa’da faiz oranlarının ABD’ye kıyasla daha erken düşürülmesinin beklendiğini gösteriyor. Bu hafta açıklanacak ABD enflasyon verileri de Fed’in faiz politikası konusunda daha fazla bilgilendirecek.

Analistler, ABD merkez bankasının politika faizini daha uzun süre sabit tutarak doları desteklemesini ve dolar cinsinden petrolü diğer para birimlerini tutan yatırımcılar için daha pahalı hale getirmesini bekliyor.

Bu arada, Çin’de hafta sonu açıklanan veriler tüketici fiyatlarının nisan ayında üst üste üçüncü ay yükseldiğini, üretici fiyatlarının ise düşüşünü sürdürdüğünü göstererek iç talebin iyileştiğine işaret etti.

Brent, Yükselişini Korumak İstiyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC